VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

4. listopad 2015

Noční divadlo naruby!

Východočeské divadlo, stejně jako většina českých a moravských divadelních scén, se i letos rozhodlo zapojit do projektu NOC DIVADEL, jehož koordinátorem je Institut umění – Divadelní ústav. Sobota 21. listopadu se tak opět stane dnem otevřených večerních či nočních divadel a jedinečných zážitků.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který se od roku 2008 vždy třetí listopadovou sobotu snaží netradiční formou prezentovat divadlo. Česká divadla se k této jedinečné celoevropské akci připojila až v roce 2013, ale hned následující rok se česká část Noci divadel svým rozsahem a bohatým programem stala největší divadelní událostí v rámci zúčastněných států, do níž se zapojilo 130 českých a moravských souborů a divadel s 50 000 diváky ve 29 městech.

Účastníky Noci divadel 2015 čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Podrobnější informace o programu naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Co pro letošní ročník Noci divadel přichystalo Východočeské divadlo, prozrazuje dramaturgyně Jana Uherová: „Noci divadel bude předcházet představení Limonádový Joe. Od 21.00 hodin pak bude pro diváky, kteří přišli zažít divadlo jinak, připravena celá řada akcí. Po besedě s herci se diváci rozdělí do několika skupin, v nichž nazkouší krátké sekvence ze zmíněné hry. Role se však otočí – diváci se stanou herci a herci Ladislav Špiner, Petr Borovec, Jindra Janoušková, Lída Vlášková, Martina Sikorová, Jana Ondrušková a Zdeněk Rumpík se na chvíli změní na režiséry. Na baletním sále Monika Němcová a Jiří Kovárník se zájemci secvičí i jednu z choreografií z Limonádníka. Na přípravu budou mít všichni zhruba 50 minut. Poté se všechny skupiny i diváci, kteří se aktivně nezapojili do zkoušení a jenom se dívali, sejdou v hledišti a na jevišti budou předvedeny nastudované ukázky. Návštěvníci divadla, kteří nebudou mít zájem o tento druh zábavy, se budou moci účastnit komentovaných prohlídek divadla spolu s ředitelem divadla Petrem Dohnalem nebo se mnou. V průběhu večera/noci se diváci budou moci také vyfotit se svými hereckými idoly nebo s rekvizitami a v kostýmech z různých inscenací. Předpokládaný konec výjimečného prodlouženého večera bude asi kolem 23.30 hodin.“

Přijďte si společně s námi užít noční Divadlo naruby, vstupenky jsou v prodeji za symbolických 30 Kč!
Radek Smetana