VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
1. září 2013

Co náš čeká v letošní divadelní sezóně

Jan Musil a Petr Borovec, Mrzák inishmaanský, foto Jiří Sejkora
Letošní divadelní sezóna bude v našem divadle opět velmi pestrá. Setkáte se s několika divadelními žánry, rozdílnými typy titulů i inscenačních přístupů. Chceme totiž pro vás připravovat inscenace velkého rozpětí, neuzavírat se jen na některé okruhy a způsoby, neboť divadlo vnímáme ve svém celku jako pestrobarevnou škálu možností. V naší nabídce nechybí komedie současná ani komedie klasická, velký mysteriózní příběh s detektivními prvky, velký ani komorní muzikál, současná dramatika nebo klasické drama. Podívejme se proto alespoň stručně, co nás v této sezóně všechno čeká. Věřím, že každý z vás si již nyní vytipuje svého favorita.
Minulou sezónu jsme zahájili velkou Shakespearovou tragédií Richard III. Tentokrát v úvodu sezóny budete moci zhlédnout situační komedii mistrů svého žánru Raye a Michaela Cooneyových A je to v pytli!, která přímo hýří velkým množství neotřelých komediálních zápletek a mikrosituací. Tomovi snaživí, ovšem nekonformní bratři Dick a Harry se pokoušejí pomoci, ale způsobují tím jeden kolaps za druhým. Režie se ujme odborník na komediální žánr Robert Bellan, s jehož inscenacemi jste se v uplynulých letech setkávali na GRAND Festivalu smíchu a také jste komedie 1 + 1 = 6 a Tenor na roztrhání v jeho režii odměnili Cenou diváků. Se souborem našeho divadla však bude pracovat poprvé.
Komedii ze současnosti pak doplní komedie klasická, která patří k nejlepším dílům Heinricha von Kleista. Jeho Rozbitý džbán uvidíte v režii Víta Vencla, který ve Východočeském divadle bude také debutovat (ale na letošním ročníku GRAND Festivalu smíchu jste mohli vidět jeho režii slavné Wildovy komedie Jak je důležité mít). Rozehrajeme zápletku jednoho soudního procesu, ve kterém se soudce namísto dopadení pachatele snaží všemožně zakrýt stopy a udržet se tak za každou cenu u moci.
Světoznámý román Umberta Eca Jméno růže ožije na našem jevišti v adaptaci Clause J. Frankla a v režii našeho stálého hosta Petra Kracika (naposledy u nás pracoval na inscenacích Mefisto a Dvanáct rozhněvaných mužů). V mysteriózní detektivce s prvky thrilleru z období středověku dochází k záhadným úmrtím mnichů, které vyšetřuje Vilém z Baskervillu (v podání Jiřího Kalužného). V širším povědomí je Ecovo mistrovské dílo také díky slavnému filmu Jeana-Jacquese Annauda z roku 1986 s Seanem Connerym v hlavní roli.
Na Malé scéně ve dvoře bude mít o dva týdny později premiéru komediální muzikál Jeptišky Dana Goggina, který se sice také odehrává v klášterním prostředí, ale prazvláštnost jeho zápletky nás zavede zcela jinam – pět jeptišek v čele s Matkou představenou se vás pokusí přesvědčit o tom, že řeholnice mají smysl pro humor a umí uspořádat dobročinné představení, na kterém samy vystoupí, aby získaly potřebný obnos do klášterní pokladny. Většina kláštera se totiž otrávila polévkou a pozůstalé nemají na zaplacení jejich pohřbu. Bizarní? Jen zdánlivě. Čeká vás totiž velká netradiční show v režii Lumíra Olšovského, jejíž energičnost podpoří i komorní prostředí Malé scény, kde pěvecká a taneční čísla budete mít na dosah ruky. Po nedávné inscenaci Benny Rock‘n’Roll Star tak pokračujeme v linii hudebního divadla nejen na velké scéně, ale také na Malé scéně ve dvoře.
Druhým titulem v tomto prostoru pak bude zástupce současné světové dramatiky, které se cíleně a pravidelně věnujeme. Setkáte se s tvorbou jednoho z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších autorů současnosti Martina McDonagha, jehož syrové irské tragikomedie se s obdivem hrají po celém světě. Režií jeho Mrzáka inishmaanského se vám Ladislav Špiner, kterého dobře znáte jako předního herce našeho souboru, poprvé představí také v roli režiséra. Tento projekt připravujeme postupně, nejprve jsme Mrzáka uvedli formou scénického čtení v cyklu Herecká dílna, a poté se rozhodli na takto skvělém textu dále pracovat a začlenit jeho inscenaci do našeho stálého repertoáru. Uvidíte příběh Mrzáka Billyho, který se přes své fyzické postižení nehodlá smířit se stereotypem vlastního života, láká ho okusit dálky mimo malý ostrov, na kterém žije, a dostat se až do Hollywoodu.
Dalším titulem zastupujícím současnou dramatiku bude Králova řeč Davida Seidlera, která pojednává o nástupu Jiřího VI. na britský trůn a vykresluje mimo jiné společenské události před druhou světovou válkou. Název odkazuje ke skutečnosti, že nastupující král se musel zlepšit v rétorice, aby mohl být pro svůj národ silným vůdcem. Uvidíte osobní drama o smyslu lidského poslání na půdorysu královského údělu v moderním světě, jehož filmová podoba z roku 2010 s Colinem Firthem v hlavní roli získala čtyři Oscary. Hra nepostrádá ani typický britský humor na téma vysoké politiky.
Do období před 2. světovou válkou nás pak zavede i druhý muzikál této sezóny, a to světoznámý Cabaret, který patří k nejkvalitnějším dílům svého žánru všech dob. Milostný příběh a zábavná kabaretní čísla na pozadí významných dějinných událostí v Evropě se odehrávají v Berlíně roku 1931. Také Cabaret můžete znát z filmového plátna, na kterém zářili Liza Minelli a Michael York v ústřední milostné dvojici. Obě inscenace bude režírovat kmenový režisér východočeského souboru Petr Novotný.
Posledním titulem sezóny bude Západ slunce Isaaka Babela. Drama viny a trestu, souboj nezřízenosti a řádu, mezní konflikt mezi otcem a jeho syny – tak by se dalo charakterizovat českým divadelnictvím neprávem opomíjené dílo, které patří k vrcholům Babelovy tvorby. Obsahuje témata, která jsou stálá a můžeme najít podobné situace i v dnešní době, a tedy právě pro aktuálnost této hry jsme se rozhodli ji uvést a opět vpravit do českého kontextu. Režií tohoto velkého titulu se u nás poprvé představí uznávaný režisér Janusz Klimsza. Změnou oproti minulým sezónám pak bude skutečnost, že poslední premiéra sezóny se neuskuteční na Kunětické hoře, ale v divadelním sále. Na Kunětické hoře však jako obvykle budeme vlastní inscenace uvádět.
Celkem osm titulů sezóny pak doplní cyklus INprojekty – malé inscenační projekty světových novinek, na který bych rád pozval nejen skalní příznivce divadla, ale všechny z vás, kteří se v divadle rádi potýkáte především s ryze současnými tématy. Co se týká formy, mají tyto projekty charakter inscenace, jen s tím rozdílem, že herci hrají s textem v ruce. Zároveň jsou to projekty jedinečné a exkluzivní, neboť je obvykle uvádíme pouze jedenkrát bez možnosti večerních repríz a vždy se jedná o první české uvedení dané hry. I v letošní sezóně předpokládáme celkem pět novinek, kterými budeme pokračovat v prozkoumávání rozličných podob dnešních autorských přístupů a možností k nim adekvátních postupů režijních.
Zdeněk Janál