VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
27. listopad 2015

Děti dětem na Malé scéně ve dvoře

Při Východočeském divadle Pardubice působí od roku 2013 Mladé divadelní studio LAIK, jehož cílem je vyhledávání a rozvíjení mladých hereckých talentů a prohlubování kreativního myšlení dětí a mládeže.

Studio LAIK určené dětem a mládeži od 7 do 17 let vede herec pardubického divadla a pedagog s dlouholetou zkušeností s vedením dramatického souboru v Přelouči Zdeněk Rumpík, který svým žákům v rámci kurzu předává nejen základy herecké profese, ale zkouší s nimi i vlastní představení.

Nejmladší členové souboru již nastudovali dvě menší inscenace, jako svou první premiéru na Malé scéně ve dvoře uvedli pohádku Dům kočky Modroočky, kterou vloni následoval pohádkový příběh Zrzounkova dobrodružství. Jejich starší kolegové hrají na velkém jevišti Městského divadla, kde se představili ve hře bratří Čapků Ze života hmyzu a naposledy v komediálním muzikálu Výtečníci z dílny Pavla Dostála a Richarda Pogody. V současné chvíli zkouší Jiráskovu Lucernu, na kterou se můžeme těšit na jaře příštího roku.

Vraťme se ale k nejmladším dětem souboru, které v neděli 29. listopadu od 15.00 hodin předvedou výsledky své podzimní práce. Tentokrát pro své vrstevníky na Malé scéně nastudovali zábavnou pohádku Elce, Pelce do pekelce.

„Jde o pohádkový příběh ze zchudlého království krále Smetánka, který kdysi slíbil Belzebubovi, že mu za záchranu života dá svou dceru Tatranku. V den jejích osmnáctých narozenin si pro ni Belzebub přijde a odnese ji do pekla. Ale jako v každé správné pohádce i zde se objeví statečný zachránce Honza, který se pro princeznu vydá přímo do pekla. A na pomoc si s sebou vezme své kouzelné kamarády, ptáky Elce a Pelce,“
krátce přibližuje děj Kristýna Plešková, studentka dramaturgie, která se souborem LAIK dlouhodobě spolupracuje.
Radek Smetana

Členové LAIKu už uvedli například pohádku Zrzounkova dobrodružství, foto Jiří Sejkora