VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
6. prosinec 2016

Divadelní Mikuláš opět rozdával radost

Z mikulášské besídky v divadle, foto Anna Hlaváčková
Každoročně okolo 5. prosince to v divadle vypadá jako v pekle, po chodbách zde potkáte tolik čertů, že si za chvíli připadáte jako v nějaké čertovské pohádce. Uklidní vás jedině pohled do kalendáře, ano, je tu zase Mikuláš…

Tradice mikulášských besídek je v divadle dlouhá, asi bychom ani nespočítali, kdy přesně začala, většina dětí zaměstnanců divadla si prošla chvílemi strachu i studu při recitování či zpívání Mikulášovi a jeho družině. Avšak dnes jako dospělí už na to vzpomínají s nostalgickým úsměvem na tváři, a nejen oni, ale i řada Mikulášů, čertů a andělů, které ztvárňovalo mnoho špiček našeho hereckého souboru.

Letošní mikulášskou besídku si „divadelní“ děti užily v neděli 4. prosince na Malé scéně ve dvoře po nové pohádce studia LAIK O Vendulce a Vitouškovi. Atmosféra byla opět velmi příjemná a pro rodiče i dojemná, když sledovali své ratolesti, jak očividně přemáhají strach (i když některé se nebály vůbec a šly do toho s vervou) a statečně předstupují před Mikuláše, čerta a anděla tentokrát v podání Alexandra Postlera, Martiny Sikorové a Petra Červeného. Následná neskrývaná radost, smích a rozzářené tváře byly pro všechny velkou odměnou!

Naše nadpozemská mikulášská trojice však neobdarovávala jen v divadle, téměř ve stejném složení jen se Zdeňkem Rumpíkem místo Lexy Postlera navštívila také mateřskou školu Na Třísle a následně i Pardubickou nemocnici, kde se každoročně snaží potěšit nejmenší pacienty, aby alespoň na chvíli zapomněli na své trápení. „Pro řadu dětí začal nástup k léčbě v Pardubické nemocnici překvapením. Ještě se po příjmu na dětské oddělení a oddělení dětské chirurgie ani nestačily rozkoukat a už se u nich objevily tři nadpřirozené bytosti. Jak se na správné hosty sluší, nepřišli s prázdnou. Samozřejmě nechyběla mikulášská nadílka v podobě balíčku s mnoha laskominami. A jak se ukázalo, do Pardubické nemocnice v tento čas nastoupily výhradně hodné děti, protože uhlí si čert zase odnesl a do pytle nikoho na cestu do pekla nepřibalil,“ uzavírá mluvčí nemocnice Dušan Korel.
Radek Smetana


Statečná Karolínka Špinerová na besídce v divadle, foto Anna Hlaváčková
Matyáš Červený - syn čerta Petra Červeného, foto Anna Hlaváčková
Z mikulášské nadílky v nemocnici, foto Dušan Korel
Z mikulášské nadílky v nemocnici, foto Dušan Korel
Z mikulášské nadílky v nemocnici, foto Dušan Korel
Z mikulášské nadílky v nemocnici, foto Dušan Korel