VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
19. červen 2018

Ještě se potkáme – novinka studia LAIK

Mladé divadelní studio LAIK uvede v neděli 24. června v Městském divadle další premiéru – tentokrát naši začínající herci nazkoušeli autorskou hru Ještě se potkáme, kterou jim přímo na tělo napsala dramaturgyně studia Kristýna Plešková, studentka Masarykovy univerzity v Brně.

Mladé divadelní studio LAIK působí při Východočeském divadle již 5. sezónu. Po celou dobu stojí v čele amatérského souboru herec Zdeněk Rumpík. Studio má na šedesát členů, kteří jsou rozděleni do dvou tvůrčích skupin. V pondělí zkouší mladší posluchači ve věku od 6 do 14 let, kteří připravují pohádky pro diváky z mateřských škol a prvních stupňů základních škol (naposledy to byla pohádka Kašpárek a drak Dany Bartůňkové, kterou v současné době hrají na Malé scéně). Jejich starší kolegové zkoušejí každý pátek, jimi nastudované inscenace jsou pak určené už dospělejším studentům. Posledním dílem tohoto hereckého „podhoubí“ je hiphopová komedie Výlet, která se stále těší velkému zájmu publika.

„Najít hru pro tak velké množství herců, navíc aby je text bavil a byl zajímavý i pro diváky, je rok od roku náročnější. Předchozími inscenacemi jsme se dostali na určitou úroveň, kterou se snažíme překročit a dotáhnout ještě dále. Vysokou laťku nám nastavil třeba Výlet, proto jsme museli dlouho přemýšlet, co bude dalším milníkem. A nakonec jsme se rozhodli, že po úspěšné hudební komedii sáhneme po něčem úplně novém,“ říká Zdeněk Rumpík.

Ve zbrusu nové hře s názvem Ještě se potkáme se propojuje současnost s tvorbou slavného dramatika Williama Shakespeara. Jedná se o velmi silný příběh nových začátků, bolesti a touhy po skutečné lásce. Hra však vedle vážných témat slibuje také spoustu vtipných a dojemných situací. „Tereza má za sebou velmi náročný rok a útěchu hledá v dramatickém souboru, který vede společně se svou kamarádkou Markétou. Rozhodnou se, že nově s dětmi nazkouší velkou inscenaci. A proč nezačít výzvou v podobě Romea a Julie Williama Shakespeara? Známá tragédie se však zaplete do životů hned několika postav, které se náhle musí tváří tvář porvat s vlastními problémy prostřednictvím Shakespearových veršů. A do toho všeho vstoupí záhadná postava, která kartami osudu ještě pořádně zamíchá,“ naznačuje děj autorka Kristýna Plešková.

V hlavních rolích se představí Dagmar Nárožná, Milena DobrovolnáJiří Kovárník, prostřednictvím ostatních členů LAIKu pak ožijí slavné shakespearovské postavy.

„Tereza si v sobě nese velikou bolest, kterou se snaží nějak zpracovat a vypořádat se s ní. Myslím si, že je ve své podstatě velmi citlivá, ačkoliv navenek může působit úplně jinak. Hra se dotýká pro mě osobně hodně niterného tématu, takže cítím velkou pokoru a zodpovědnost vůči sobě samé v tom, jak se s tím nakonec poperu. Role Terezy je pro mě velmi náročná, navíc poprvé v životě nebudu na jevišti vůbec zpívat, takže mám pocit, že se nemám od čeho odrazit. Přijdu si tentokrát úplně odhalená a zranitelná. A možná právě to je pocit, který není příjemný ani Tereze a ve kterém se právě potkáváme,“ prozrazuje Milena Dobrovolná.

„Moje postava s dramatickým pojmenováním On je velmi tajemná, vznešená, spravedlivá, ale zároveň i krutá a sebestředná. Náročná postava to určitě je, prostupuje celým dějem jakoby nic a přitom ho celý utváří a dává mu myšlenku. V LAIKu jsem už měl to štěstí hrát výrazné role, ale tahle je pro mě opravdu TOP,“ svěřuje se Jiří Kovárník a dodává: „Hra je hodně osobní, zachycuje více či méně pocity a realitu spousty lidí kolem nás. Upřímně, když jsem si hru přečetl poprvé, měl jsem husí kůži snad všude po celém těle. Je to zkrátka úplně jiný soudek, než jsme v LAIKu dělali doteď. Těším se na premiéru a už teď jsem zvědavý na reakce diváků.“

Přijďte se v neděli 24. června podívat, jak se Mladému divadelnímu studiu LAIK povedla další zajímavá výzva.
Radek Smetana

Členové studia LAIK na jedné ze zkoušek hry Ještě se potkáme, foto Jiří Sejkora