VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
15. listopad 2020

Josef Láska má Thálii!

Josefu Láskovi Cenu Thálie 2020 předávali Barbora Munzarová a předseda Herecké asociace Ondřej Kepka, foto Jana Vrabcová

V sobotu 14. listopadu vyhlašovala Herecká asociace jména držitelů Cen Thálie 2020. Předávání cen se tradičně odehrává v pražském Národním divadle, letos se však vzhledem k protiepidemickým opatřením muselo bohužel uskutečnit pouze on-line na webu. Hořkosladký večer to byl především pro vítěze jednotlivých kategorií, kteří si tak pro ceny nemohli dojít na jeviště naší zlaté kapličky. Předávání to pro nás i přesto bylo radostné, neboť také Východočeské divadlo zde mělo své želízko v ohni – Josef Láska získal Cenu Thálie 2020 pro činoherce do 33 let, kterou však převzal již ve čtvrtek 12. listopadu v kanceláři Herecké asociace. Gratulujeme!

Herecká asociace své rozhodnutí odůvodňuje slovy: „Josef Láska po absolvování Pražské konzervatoře a hostování v Městském divadle Most a Divadle na Vinohradech zamířil do Východočeského divadla v Pardubicích. Od roku 2015 na této scéně vytvořil řadu velkých i menších rolí všech žánrů a přes své mládí se stal jednou ze zdejších nejvýraznějších osobností. Hned na začátku své herecké dráhy ztvárnil úspěšně vojáka Simona Chachavu v Brechtově Kavkazském křídovém kruhu, a vydobyl si tak čelné místo v souboru. Diváky nadchl v titulní roli Hrubínovy lyrické pohádky Kráska a zvíře, kde i přes svůj romantický vzhled dokázal všechny dojmout pod deformující maskou jako emocionálně zraňované Zvíře.
Zaujal i osobitě pojatým Cassiem v Shakespearově Othellovi a jistou absenci dalších rolí tohoto dramatika si vynahradil tím, že si ho přímo zahrál v komedii Zamilovaný Shakespeare. Rozporuplná postava mladého Rafaela ho pak čekala v Topolově Konci masopustu. Setkal se i s dalším klasikem, který se na našich jevištích tak často neobjevuje. V dramatizaci Goethova románu Spříznění volbou přesvědčivě vytvořil idealistického Setníka.
Po celé řadě klasických, komediálních i hudebních rolí se zatím stala vrcholem dosavadní Láskovy tvorby ve Východočeském divadle hlavní postava Christophera v Podivném případu se psem. Láska vybavil Christophera velmi citlivě vnějšími znaky Aspergerova syndromu, ale soustředil se především na obraz vnitřního světa patnáctiletého chlapce. Působí v něm dojemně, ale nesentimentálně a velmi autenticky. Podivný případ se psem se objevil už na několika našich scénách, Láskova interpretace patří mezi ty nejpozoruhodnější.“


Držiteli této ceny jsou i Ladislav Špiner (2010) a Lucie Štěpánková (2009), která ji získala ještě v angažmá ve Východočeském divadle.

Při této příležitosti také připomeňme jméno Petry Janečkové, která se za ztvárnění role Alžběty II. v Audienci u královny letos dostala do širší nominace v oboru činohra, což je rovněž velkým úspěchem!

Záznam předávání Cen Thálie 2020 můžete zhlédnout ZDE.

Připravujeme i rozhovor s oceněným Josefem Láskou.
Radek Smetana


Barbora Munzarová, Ondřej Kepka a oceněný Josef Láska, foto Jana Vrabcová
Josef Láska s cenou, foto Jana Vrabcová