VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
25. duben 2018

Naposledy Mezi nebem a zemí

Den před premiérou muzikálu Kvítek z horrroru v pátek 27. dubna uvedeme derniéru romantické komedie britské autorky Pam Valentine Mezi nebem a zemí, kterou nazkoušela režisérka a současná umělecká šéfka Divadla Na Fidlovačce Kateřina Dušková, v Pardubicích známá už svým nápaditým zpracováním Dona Juana a muzikálu Kiss me, Kate.

V romantické duchařské komedii hrají Petra Janečková, Petr Dohnal, Martina Sikorová, Petr Borovec a další. Premiéra se uskutečnila před čtyřmi lety 6. prosince 2014 a od té doby se inscenace hrála celkem sedmapadesátkrát! O diváckém úspěchu svědčí nejen vysoký počet repríz, ale i vítězství v anketě o nejoblíbenější titul našeho divadla za rok 2015, rok poté obsadila druhou příčku.

Komedie o jednom velkém zázraku baví diváky velice lidským příběhem mladých manželů Simona a Flic, kteří se nastěhují do venkovského domu po slavném spisovateli Jacku Cameronovi a jeho ženě Susie. „Simon doufá, že ho zde políbí stejná múza jako jeho předchůdce a napíše zde svůj první román. Jelikož nemá mladý pár peněz nazbyt, je pro něj důležitější velmi nízká cena domu než pověsti o tom, že v něm straší. Duchové Jacka a Susie skutečně všechny dosavadní nové nájemníky vystrašili natolik, až je ze svého domu vyštvali, ale tentokrát tomu je jinak. Milující se mladý pár, který právě očekává potomka, jim začne být postupně sympatický…,“ připomíná děj dojemné a citlivé hry dramaturgyně Jana Uherová.

„Mezi nebem a zemí se čas od času ocitá každý z nás a je nezbytně nutné, abychom, když se blížíme onomu tvrdému přistání, neztráceli víru, že se věci dějí tak, jak mají, že existuje jakýsi vyšší řád a že my teď padáme proto, abychom se mohli odrazit a zase zamířit nahoru ke světlu. Inscenace Mezi nebem a zemí mě zastihla v životním období, kdy jsem mířila tvrdě k zemi a onu víru jsem v sobě rozhodně neměla. A stačily pouhé dva měsíce s textem Pam Valentine, plným naděje a lásky, dva měsíce s dramaturgyní a herci, dva měsíce ve městě, kde je čas tak nějak pomalejší… Když jsem po premiéře nasedala do vlaku a jela zpět domů, můj pohled už mířil zase vzhůru k nebi. Mám radost, že jsem se mohla podílet na vzniku inscenace, z níž odcházeli diváci s nadějí. A bude mi moc chybět, práce na ní byla jednou z těch nejsilnějších, nejsložitějších, nejmilejších,“ přiznává režisérka Kateřina Dušková.
Radek Smetana

Petr Dohnal a Petra Janečková jako duchové manželů Cameronových, foto Leoš Skokan