VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
21. květen 2017

Naposledy vás pobaví naši dobrosrdeční Lháři

Na 23. května jsme naplánovali derniéru lehce morbidní komedie Lháři, která měla světovou premiéru teprve v roce 2002 v londýnském Royal Court Theatre a následně se s velkým úspěchem rozšířila na mnohé britské i zahraniční scény. Pardubičtí diváci se jí dočkali 11. října 2014. Úspěšný skotský dramatik Anthony Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, staví nejen na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru.

Děj divácky velmi oblíbené hry, která na pardubickém jevišti dosáhla 35 repríz, přibližuje dramaturg Zdeněk Janál: „Na Štědrý večer jsou ve službě dva povedení strážníci, kteří pod dojmem radostných vánočních svátků projeví svou citlivost víc, než by bylo zdrávo. Znemožní jim totiž úspěšné řešení svého pracovního úkolu – sdělit postarším manželům jednu tragickou zprávu. Když totiž oba pochopí, že by manžely mohla zpráva velmi otřást, pokusí se o ohleduplný lidský přístup. Ten se jim ale zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a velmi ochotně využívají malého nedorozumění. Jenomže jedna malá lež plodí další. A strážníci se do nich zaplétají čím dál víc.“

Hlavní role dobrosrdečných policistů Blunta a Gobbela si nadmíru užívají Petr BorovecJan Musil, dále hrají Ludmila Mecerodová, Zdeněk Rumpík či Josef Pejchal. Drsnou i dojemnou komedii, která funguje jako dobře promazaný stroj, režíroval Zdeněk Dušek, z jehož pardubických režií připomeňme alespoň oceňovaného Richarda III.
Radek Smetana

Zdeněk Rumpík, Ludmila Mecerodová, Jan Musil a Petr Borovec, foto Michal Klíma