VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
24. červen 2013

„Neviditelná“ Dagmar Novotná

Dagmar Novotná v komedii Holky z kalendáře, foto Josef Vostárek
Mezi neviditelné herce se letos opět dostala DAGMAR NOVOTNÁ. Neviditelný herec však není pejorativním označením umělce, který je na jevišti málo vídán, naopak je to ocenění pro aktivního umělce, který svou hereckou práci v divadle úspěšně zúročuje také v rozhlase.
Týdeník Rozhlas už sedmnáct let vyhlašuje anketu Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější výkon na vlnách Českého rozhlasu. Nominace na ceny získávají herečky a herci, kteří v uplynulé divadelní sezóně ztvárnili role v rozhlasem nastudovaných inscenacích, četbách na pokračování a dalších pořadech. A právě mezi nominované se dostala i Dáša – a nebylo to poprvé! Nominaci obdržela už v roce 2008 za četbu na pokračování z deníků Niny Kostěrinové a Jiřího Münzera Dospívání nad propastí. Rovněž připomeňme nominaci z roku 2009 pro Jiřího Kalužného za roli knihovníka Aleše Jordána v novele Jiřího Kratochvila Truchlivý Bůh.
Letošní nominace byly uveřejněny 22. června v pořadu Tobogan – jednalo se o přímý přenos z pražského Divadla U Hasičů. V ženské kategorii se objevily takové herecké osobnosti, jakými například jsou Daniela Kolářová či Taťjana Medvecká. Vítězové budou pak na základě prázdninového hlasování posluchačů Českého rozhlasu a čtenářů Týdeníku Rozhlas opět oznámeni v přímém přenosu rozhlasového Toboganu, a to na přelomu září a října.
Nominaci za sezónu 2012/13 získala Dáša za pětidílnou četbu Dopisů lásky Boženy Němcové, které pro rozhlas upravila Eliška Pilařová a které v dubnu 2013 v premiéře uvedl Český rozhlas Dvojka. Pod režijní taktovkou Pavla Krejčího je v Hradci Králové spolu s Dášou načítal Pavel Soukup.
Dopisy lásky jsou dodnes nejen živým svědectvím o šíři a hloubce talentu dívky, která dospěla v ženu, jež v literatuře i v životě daleko překonala hranice své doby, ale rovněž zajímavým dokumentem, výpovědí o těžkých časech naší země.
Dáše gratulujeme a držíme palce, aby nominaci proměnila v cenu!
Radek Smetana