VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
13. říjen 2016

Premiéra Othella

V roce 400. výročí úmrtí jednoho z nejuznávanějších světových dramatiků – Williama Shakespeara – i Východočeské divadlo obohacuje svůj repertoár o jedno z jeho skvostných děl. Dramaturgie divadla k nastudování vybrala strhující příběh vášní, ve kterém ďábelské intriky udělají z čestného člověka vraha milované ženy. Othella v pardubickém divadle nastudoval režisér Petr Kracik, který do rolí ústřední trojice známého dramatu obsadil Milana Němce, Veroniku MackovouLadislava Špinera. Slavnostní premiéry jsou naplánovány už na tento víkend 15. a 16. října.

„Děj jedné z nejproslulejších tragédií slavného alžbětince se odehrává v Benátkách a na Kypru, kde právě vypukla válka s Turky. Mouřenín Othello je hrdinský vojevůdce ve službách Benátské republiky. Tajně se oženil s Desdemonou, bílou kráskou z patricijské rodiny. Jeho pobočníkem je bezcharakterní prospěchář Jago. Ten zneužije Othellovy důvěřivosti k odstranění náměstka Cassia, na jehož místo se chce dostat. Vnukne Othellovi podezření, že je mu Desdemona s Cassiem nevěrná. Když mu poskytne falešné důkazy, Othello zaplane spalující žárlivostí…,“ připomíná dramaturgyně Jana Pithartová.

Othello je v obecném povědomí stále dramatem žárlivce, který uškrtí svou ženu. „Nenechme se ale mýlit. Když pozorněji čteme, zjistíme, že Othello není ubit žárlivostí, on je ubitý fakty. Člověk by musel opravdu strašně moc, až strašidelně milovat, aby nepodlehl, když uvidí záběry a fotky a pustíte mu to v přímém přenosu… Je moc těžké tomu neuvěřit. U Othella není primární žárlivost, ale náchylnost k důvěře. Bohužel má důvěru k úplně jiným lidem, než by měl mít,“ říká režisér Petr Kracik, jenž v Pardubicích poprvé režíroval už v roce 1990 (O myších a lidech, Asagao), pak se vrátil až po čtrnácti letech k režii Tří mušketýrů a od té doby je zde častým hostem (Vojnarka, Jitřní paní, Mefisto, Dvanáct rozhněvaných mužů či Jméno růže).

„Othello je hra o nezvladatelných vášních, které hýbou naším světem stejně jako dávným Shakespearovým – egoismus, závist, žárlivost, kariérismus, xenofobie… Pro nejslavnějšího dramatika všech dob se staly hnací silou dramatu, které je ceněno nejen jako umělecké dílo, ale je zmiňováno i v odborné psychologické literatuře,“ uzavírá Jana Pithartová.

Hru divadlo uvede v překladu Jiřího Joska, ve scéně režiséra Petra Kracika a Samihy Maleh, která navrhla i kostýmy. Pod dramaturgií je podepsána Jana Pithartová, která se od ledna 2017 navrací do angažmá ve Východočeském divadle, hudbu složil režisérův syn Viktor Kracik a o pohybovou stránku se postaral Lukáš Kratochvíl ze skupiny Zubři.

Před sobotní premiérou se ve foyer divadla uskuteční vernisáž výstavy historických pohledů ze sbírky Tomáše Macáka.
Radek Smetana


Milan Němec a Veronika Macková, foto Jan Faukner