VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
15. prosinec 2021

Studio LAIK představí muzikál Showtime

Mladé divadelní studio LAIK, působící od roku 2013 při Východočeském divadle, uvede další novinku. Po listopadové premiéře pohádky O ztraceném Večerníčkovi přicházejí starší členové souboru s premiérou muzikálu Showtime, která se uskuteční 18. prosince v Městském divadle.

Showtime diváky zavede mezi děti z dětského domova, které se z ničeho nic dozvědí, že by se jejich domov měl zavřít, protože město již nemá peníze na jeho provoz. Začíná tedy boj dětí za jediný domov, který znají. Rozhodnou se, že se nevzdají a že uspořádají velkou show, na které ukážou, co v nich je…

„Téma dětí bez domova je samo o sobě velmi silné. Snažíme se bourat některé stereotypy a hloupé předsudky, které vůči těmto dětem ve společnosti převládají. Chceme ukázat, že nikdo z těchto dětí za svůj smutný osud nemůže a že to neznamená, že by ho nechtěly změnit a žít jinak. Díky partě bohatých dětí se také pokoušíme ukázat určitý kontrast a paradox současné společnosti,“ říká k tematice autorka scénáře a dramaturgyně souboru Kristýna Plešková.

Naši začínající herci už několikrát prokázali, že jim ani tak těžká divadelní disciplína, jako je muzikál, není cizí a že se s ní zvládnou popasovat. „V minulosti jsme již uvedli dva muzikály – Výtečníky Pavla Dostála a Richarda Pogody a Výlet Willyho Russella,“ zmiňuje režisér a vedoucí souboru Zdeněk Rumpík a dodává: „Showtime se ale od těchto dvou muzikálů velmi liší. Jednak svou tematikou, která se točí kolem dětí z dětského domova, a současně také tím, že tohle je náš první autorský muzikál, který vznikl kompletně jen v našich řadách.“

Pozvání na hostování s mladými amatérskými herci přijaly jedna z našich nejoblíbenějších hereček Petra Janečková a bývalá dlouholetá opora pardubického divadla Lída Vlášková. Všechny texty písní, které v muzikálu zazní, napsali členové Studia LAIK Adéla Hrubešová, Dagmar NárožnáDavid Piskač. Hudbu k nim složil Radek Škeřík.

Po každé repríze Showtimu bude následovat diskuse s psycholožkou Andreou Šmejdovou, která z odborného hlediska detailně rozebere tematiku dětských domovů a bude odpovídat na otázky diváků.
Radek Smetana

Ze zkoušky muzikálu Showtime, foto Jiří Sejkora