VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
23. listopad 2016

Divadelní studio LAIK uvede novou pohádku

Mladé divadelní studio LAIK, dětský amatérský soubor působící už třetí sezónu při Východočeském divadle, uvede v neděli 27. listopadu premiéru nové pohádky. Tentokrát do komorního prostoru Malé scény ve dvoře jeho nejmladší členové nastudovali kouzelný pohádkový příběh Jaromíra Sypala O Vendulce a Vitouškovi, v němž nechybí velká láska ani dobrodružná cesta do pekla. Režie se opět ujal vedoucí studia, herec Zdeněk Rumpík, který má s prací s dětským divadelním souborem mnohaleté zkušenosti. „Při zkoušení, které většinou trvá okolo jednoho roku, se vždy soustředím na rozvíjení dětské fantazie a zdokonalování hereckých schopností členů souboru, současně se ale také snažím o rozšíření jejich vnímání okolního světa,“ říká Zdeněk Rumpík.

Pohádce O Vendulce a Vitouškovi nechybí nic, co by měla správná pohádka mít. „Jde o příběh dvou do sebe zamilovaných lidí, kteří řeší pekelný problém,“ prozrazuje Matyáš Danda, představitel jedné z titulních rolí. Vendulka se z lásky k Vitouškovi upíše samotnému peklu, aniž by tušila, co z toho může vzejít. Vitoušek se ale rozhodne o Vendulku bojovat. A tak začne pohádková pouť plná dobrodružství, strašidel i čertů. „Naše nová pohádka je příběhem o čisté lásce, dobru a usmíření. To je to, co dětem chceme předat. Navíc se taky určitě zasmějí, ale nebude chybět ani špetka strachu,“ láká na premiéru Ema Počepická, která ztvární Vendulku.

Mladší část studia LAIK každoročně před Vánocemi předkládá dětskému publiku novou pohádku pro předškolní děti a žáky 1. stupně základních škol. V minulosti to byly například pohádková představení Dům kočky Modroočky, Zrzounkova dobrodružství či Elce, Pelce do pekelce. Starší členové už nastudovali muzikál Výtečníci, Čapkovu alegorii Ze života hmyzu či Jiráskovu Lucernu a v současné době připravují muzikál Willyho Russella Výlet, který uvedou před koncem stávající sezóny na jevišti Městského divadla.
Radek Smetana


Představitelka Vendulky Ema Počepická (uprostřed) na zkoušce pohádky Elce, Pelce do pekelce, foto Jiří Sejkora