VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
20. květen 2024

Už brzy na Kuňce!

The Backwards
Na rondelu hradu Kunětická hora již stojí amfiteátr, který je každoroční předprázdninovou scénou našich herců i hostů. Sezónu plenérových představení zde letos zahájí koncert slovenské kapely The Backwards s názvem The Beatles ’66 Tour, který se uskuteční ve středu 22. května (vstupenky k online zakoupení ZDE).

The Backwards patří k nejlepším Beatles revivalům na světě. Největším úspěchem čtveřice je dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Od té doby se kapela do amerických klubů každoročně vrací. V Clevelandu se v roce 2005 představila i jako předkapela Little Richarda na známém Beatles festivalu Abbey Road on the River. A vystoupila také v Liverpoolu ve slavném Cavern Clubu, kolébce Beatles.

V sobotu 25. května bude Kunětická hora patřit dětem, které zde pobaví hudební pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký v podání litvínovského Docela velkého divadla (vstupenky ZDE). Už od 9.30 hodin budou pro malé návštěvníky připraveny zábavné aktivity, do kterých se budou moci zapojit cestou na hradní vyhlídku.

Prvním letošním titulem našeho souboru na Kunětické hoře bude oblíbená Noc na Karlštejně s hostujícím Petrem Štěpánkem v roli Karla IV. a Martinou Sikorovou coby jeho ženou Eliškou. Ikonickou hudební komedii podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského v tomto magickém prostoru před třemi lety inscenoval režisér Petr Novotný. Známé hity z pera Karla Svobody a Jiřího Štaidla jako Lásko má, já stůňu, Do věží, Když mám tekutou révu a další se na hradě rozezní pouze třikrát, a to 31. května a 1.–2. června.

Po loňské exteriérové premiéře se pod širé nebe navrátí také komediální muzikál Pekařova žena, s nímž se diváci přenesou do malebné Provence, kde se obyčejní venkované snaží zachránit manželství nového pekaře a nepřijít tak o svůj čerstvý chléb. Pro náš soubor ho objevil, z anglického originálu přeložil a jeho první uvedení v České republice zprostředkoval režisér Petr Gazdík. Hlavní role stárnoucího pekaře a jeho mladičké ženy, která podlehne kouzlu místního svůdce, ztvárňují Tomáš Lněnička a Eliška Jechová. Se zábavnou inscenací se zde herci již rozloučí, derniéry jsou naplánovány na 6.–8. června (vstupenky ZDE).

Největším hitem na Kunětické hoře se už nyní stala chystaná novinka v podobě komediální pohádky pro celou rodinu S čerty nejsou žerty. Přestože adaptace slavného filmu na motivy pohádek Boženy Němcové se teprve zkouší, všechny její plenérové reprízy jsou již dnes téměř vyprodané. V režii Petra Novotného diváci uvidí Štěpána Pospíšila, hostujícího Jiřího Hábu, Petru Janečkovou, Ladislava Špinera a mnohé další. Premiéry se konají o víkendu 22. a 23. června.
Radek Smetana

Muzikál Pekařova žena na Kunětické hoře, foto Jiří Sejkora