VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
5. leden 2017

Vydejte se s námi na výlet dějinami hudby

Na Malé scéně ve dvoře se v pondělí 9. ledna dopoledne uskuteční obnovená premiéra prvního dílu zábavně-vzdělávacího cyklu Tisíce let hudby, který nese podtitul Od pravěku k renesanci. Autorský projekt Martiny Čechové, mapující vývoj hudby od jednoduchých přírodních zvuků pravěku ke složitějším hudebním útvarům, měl v Pardubicích premiéru před šesti lety. Po ročním uvádění pro dětské publikum byla inscenace nahrazena pokračováním s názvem Baroko pro oko. Oba díly byly natolik oblíbené, že jsme se je rozhodli znovu začlenit do našeho repertoáru, nyní tedy přicházíme s první částí divadelní exkurze do světa hudby.

Autorka, režisérka i protagonistka v jedné osobě Martina Čechová text přepsala, aby přispěla větší atraktivitě, a přidala i pasáže věnující se antické či rytířské hudbě. Ke spolupráci si opět přizvala herce Martina Mejzlíka a nově Janu Ondruškovou, která nahradí Petru Tenorovou, jež sice hrála v původním nastudování, ale již není členkou souboru našeho divadla. O hudební ukázky se během představení postará znovu sama autorka, tentokrát ale jen se svým kolegou z Komorní filharmonie Pardubice Radkem Pokorným (v předešlém nastudování účinkovala také Marie Čapská). „Oba muzikanti zahrají na velké množství známých, zapomenutých i neznámých nástrojů. Jana s Martinem pak ztvární hned několik postav, uvedou děti do tajů hudby, provedou je mnoha staletími a podle potřeby zodpoví i jejich všetečné otázky,“ doplňuje dramaturgyně Jana Uherová a slibuje: „Na konci představení si naši diváci budou moci opět osahat dobové hudební nástroje, seznámit se s nimi a dokonce si na ně i zahrát.“

Na jeviště Malé scény se tak vrací inscenace určená dětem a mládeži, která zábavnou a interaktivní formou seznámí školní publikum nejen se základy hudby. Prostřednictvím divadelního představení to bude jistě pro všechny zajímavější, než může být pouhé školní memorování. Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci je vlastně jakousi školou hrou, která poučí i pobaví, ale rozhodně nenudí.
Radek Smetana


Jana Ondrušková, Radek Pokorný a Martina Čechová, foto Jiří Sejkora
Martin Mejzlík, foto Jiří Sejkora