VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
10. leden 2017

Živá témata ze života herců Živého obrazu

Moderní umění, ale i úklid a vaření, alespoň něco z toho se týká každého z nás, více či méně. Znáte to – ten umí to a ta zas tohle… Jak jsou na tom ve skutečnosti herci, jejichž postav v Živém obrazu se všechny zmíněné činnosti úzce dotýkají? Odpovědi hostujícího Ondřeje Krause tu však nehledejte, jemu věnujeme samostatný rozhovor v březnovém Divadelním zpravodaji.
Anna Hlaváčková


1. Jaký je tvůj vztah k současnému umění, popř. umělcům či umělkyním?
2. Tvůj oblíbený obraz (vyjma toho Živého)?
3. Umíš vařit? Vaříš rád/a, nebo nerad/a? Dá se to pak jíst?
4. Jsi spíše typ, co potřebuje mít ve věcech pořádek? Nebo bordelář?
5. Baví tě úklid? Jak by to vypadalo, kdybys pracoval/a jako uklízeč/ka?PETRA JANEČKOVÁ – Vilma1. To je dost široký pojem, ale pokud to zúžím na umění typu Haulupa, to mě neoslovuje, spíš mě irituje. Já preferuji umění, které nějak esteticky tvoří, vyvolává ve mně spíše kladné pocity, může i provokovat, ale asi nějak jinak.
2. Líbí se mi impresionisti.
3. Jak co. Jdou mi omáčky a vůbec neumím steaky. Když je čas, tak mě to baví, a to si pak doma pochvalují.
4. Pořádek je relativní pojem, zvláště po narození potomstva. (smích) Ale mám ráda čistotu.
5. Úklid mi přináší uspokojení v tom smyslu, že se něco urovnává, harmonizuje, čistí. Přistihla jsem se, že se při úklidu usmívám. Ale ráda harmonizuji svou domácnost, na ty ostatní se ráda vybodnu. (smích)


LADISLAV ŠPINER – Michael1. Kladný… kladný?
2. … někdy i pod obraz… jinak ten, který visí u nás v obývacím pokoji, autor: několik dětí spolu s mými.
3. Vařím… Rád… To musí posoudit jiní…
4. … to se zeptejte Vilmy…
5. Ne! Ovšem koho to baví? … A být uklízečka? …


JANA ONDRUŠKOVÁ – Natalja1. Poněvadž pocházím z umělecké rodiny, žiju uměním od malička. Jen mám teď resty v navštěvování galerií. Napravím!
2. Nejkrásnější obraz je pohled na hory, které obklopují kraj, z něhož pocházím. A padající listí ve Spojilském lese. U zarámovaných obrazů favorita vyloženě nemám.
3. Vařím ráda, pokud jídlo připravím maximálně ve dvou hrncích a nejlépe do hodiny. V opačném případě se vyžívá můj na vaření trpělivější manžel.
4. To se u mě střídá. Někdy potřebuju perfektní uspořádání věcí. Ale pak se vzpamatuju, že nemusím mít všechno dokonalé. Přijďte se někdy podívat do herecké šatny. Neuvěříte, jaký výbuch šminek a vůbec všeho snese líčicí stolek.
5. Mám ráda uklízení. Miluju luxování ledničky. (smích)


PETR BOROVEC – Haulupa1. Otec je výtvarník, takže musím říct pozitivní. Ve skutečnosti to ale nějak moc neprožívám. Z moderních umělců (výtvarníci, skladatelé…) ani nikoho moc neznám.
2. Líbí se mi věci od J. M. Basquiata. Názvy těch obrazů neznám. A samozřejmě taťkovy věci.
3. Vůbec a nemám to ani moc rád. Respektive něco zvládnu udělat, ale musím mít už opravdu velký hlad.
4. Spíš pořádek, ale mám velmi často období, kdy to tak nevypadá. Zrovna teď takovým obdobím procházím. (smích)
5. Baví mě uklízet si doma. Bydlím sám, takže to občas udělat musím, a je to takový relax. Poslouchám u toho hudbu nebo si říkám texty. No, spíš tu hudbu. Jako uklízečka bych stál za prd!