VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Albert Camus – David Šiktanc / CIZINEC

Premiéra 31. května 2025 v Městském divadle

Autorská inscenace na motivy jednoho z nejvýznamnějších literárních děl 20. století.

Režisér David Šiktanc, foto Jiří Sejkora
Režisér David Šiktanc, foto Jiří Sejkora

Doporučujeme k maturitě!

Mersault je obyčejný úředník, tichý, nenápadný. Jeho život plyne v určitém stereotypu, dokud nedojde k zásadnímu zlomu – krátce po pohřbu své matky nešťastnou náhodou zabije člověka. V kafkovsky absurdním a beznadějném příběhu je nakonec odsouzen k trestu smrti. K rozsudku nevedou ani tak objektivní okolnosti vraždy, jako neschopnost hrdiny být okolní společností vnímán jako citlivý člověk, protože dostatečně neplakal na pohřbu své matky.

V roce 1942 vydal Albert Camus svou literární prvotinu s výmluvným názvem Cizinec, a stal se tak čelným představitelem evropského existencialismu. Jeho novela vzdoruje snahám o jasný výklad už desítky let. Proč Mersault zabil onoho Araba? A proč se zdá být lhostejným vůči následkům svého činu? Proč se nepokouší předstírat víc citlivosti, když by tím mohl uniknout nejvyššímu trestu?

Příběh „cizince“ Mersaulta je působivou oslavou člověka, který odmítá lhát sobě i okolí a čelí společenské představě, jak by se měl chovat a co by měl cítit, člověka, který dokáže zcela přijmout skutečnost a souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji „těm druhým“ vnucoval.


Režie David Šiktanc