VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Gur Koren / FANTASTICKÉ DIVADLO

Premiéra 25. února 2023 v Městském divadle

Černá komedie o tom, co se může stát, když se protne svět mafie se světem postižených. Ale kdo je tu vlastně „postižený“?

Režisér inscenace Petr Novotný, foto Jiří Sejkora
Režisér inscenace Petr Novotný, foto Jiří Sejkora

Giornovi jsou mafiánská rodina, která se už třetí generaci specializuje na pašování drog, ale nedaří se jí doručit již několikátou zásilku v řadě, tentokrát do Makedonie. Klient zuří a dává klanu poslední šanci… V tu chvíli zazvoní na dveře dva herci „Fantastického divadla“ a požádají o příspěvek, aby mohli vycestovat na makedonský amatérský festival. Členy divadelního souboru jsou výhradně „lidé se zvláštními potřebami“, to znamená nevidomí, autisté, hluchoněmí a lidé s mentálním hendikepem. Zkoušejí Romea a Julii, ale vzhledem ke škrtům v rozpočtu ministerstva hrozí, že nikam nepojedou… V hlavě otce rodiny se zrodí skvělý a smělý plán. Aniž tuší cokoliv o divadle, rozhodne se stát divadelním producentem. A jeho syn se zamiluje do hlavní představitelky. Trochu se to komplikuje…

Současná izraelská komedie balancuje na hraně korektnosti, originálním způsobem boří stereotypy a mýty o „lidech se zvláštními potřebami“. Nechybí jí osvobozující humor, sebeironie a nadhled ani skvělé herecké příležitosti.


Režie Petr Novotný