VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Radek Žák / HVĚZDA

Premiéra 15. prosince 2002, derniéra 20. prosince 2003

Vánoční představení.

Monika Němcová, foto D. Kramář
Monika Němcová, foto D. Kramář

Někdo věří na Ježíška, a někdo jenom na dárky. Ale na Vánoce se těší skoro každý. I když čas adventní máme dnes spojený především s chvatem úklidů a nákupů, abychom pak v několika dnech vánočních mohli unaveně spočinout u plných stolů a zapnutých televizorů, snad všichni si přejeme být v těchto chvílích v kruhu rodinném, se svými nejbližšími.
Málokdo už se zamyslí nad smyslem a podstatou těchto starobylých svátků. Slaví je křesťané i nevěřící. Ale mnohé vánoční zvyky mají kořeny už v dobách pohanských, dávno před Kristem. Díky přenosu z generace na generaci si některé z nich připomínáme dodnes, byť už většinou ani děti nevěří, že červené okvětí vánoční hvězdy nebo hvězdička jader v rozkrojeném jablku znamená štěstí...
Advent je doba čekání, touhy, nadějí. Vrcholí v čase vánočním, kdy se dějí zázraky. Ale dějí se jen těm, kdo na ně věří.
Hlavními hrdiny vánoční hříčky jsou dva kluci našich dnů, kteří zažijí proměnu obyčejného dne v kouzelnou vánoční noc, kdy se touha, naděje a víra naplní zázrakem lásky a zrození pod šťastnou betlémskou hvězdou.

Režie: Radek Žák

Scéna a kostýmy: Ing. Arch. Radek Šíma j. h.
Návrhy k malbě dekorací: Johanka Vrbatská j. h.
Hudba a nastudování: Josef Picek j. h.
Dramaturgie: Jana Pithartová

Osoby a obsazení:
Hvězda ... Monika Němcová j. h.
Marie ... Simona Jindráková j. h.
Josef ... Milan Němec
Ježíšek ... Ježíšek
Tomáš ... Pavel Doucek
Jan ... Petr Brychta j. h.
Ouřada ... Lukáš Lucky Botta