VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Michael Žantovský / JAK JSEM ŘÍDIL ZEMĚKOULI

Premiéra 18. března 2024 na Malé scéně ve dvoře

Převratné dějinné události konce 20. století s okouzlující nadsázkou a vtipem překladatele a světem protřelého diplomata.

Alexandr Postler a Martina Sikorová, foto Petr Šedivý
Alexandr Postler a Martina Sikorová, foto Petr Šedivý

„Všechny události vylíčené v této knize se víceméně staly, i když se třeba nestaly přesně tak, jak je vylíčeno v této knize. U některých je to ku prospěchu věci, u jiných zase ku škodě. Bylo by příliš pracné a trochu puntičkářské přesně rozlišit, kde končí skutečnost a kde začíná fikce, a tak bude nejjednodušší připustit, že se jedná o literární pábení a že všechny podobnosti se skutečnými událostmi a postavami jsou čistě náhodné, i když ne omyvatelné. Protože smyslem tohoto vyprávění není přepisovat historii ani vyřizovat si účty, nýbrž zbavit se dlouho přechovávaných utkvělých představ a uvolnit tak místo novým, vlastně na tom tolik nezáleží.“

Takto napsal úvod ke knize S prominutím řečeno její autor Michael Žantovský, spisovatel, překladatel, tlumočník, publicista, textař, politik a diplomat, původním povoláním psycholog, který svou diplomatickou dráhu zahájil v prezidentské kanceláři Václava Havla. Každou ze svých mnoha profesí v knize vtipně glosuje se sympatickou sebeironií a pozoruhodnými příhodami „dokumentuje“ světové dění na konci dvacátého století.


Knihkupectví Kosmas bude v rámci večera nabízet knihy Michaela Žantovského, následovat bude také autogramiáda.


Připravil a moderuje: Michal Przebinda
Hudební spolupráce: Radek Škeřík
Dramaturgie: Jana Pithartová


Účinkují:
Martina Sikorová
Alexandr Postler
Radek Škeřík


Inspice: Zuzana Šebková