VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Alistair McDowall / KAPITÁN SKVĚLOUŠ

Premiéra 14. ledna 2019 na Malé scéně ve dvoře

I superhrdinové mají své dny. Zábavná a zároveň dojemná sonda do života muže, jenž má na bedrech osud nejen své rodiny, ale i celého světa.

Štěpánka Fingerhutová a Petr Borovec, foto Jiří Sejkora
Štěpánka Fingerhutová a Petr Borovec, foto Jiří Sejkora

Uvádíme v rámci cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek).


„Všichni potřebujeme důvod, abychom si oblékli plášť.“

V očích každého dítěte je otec do určité doby superhrdinou. „Kapitán Skvělouš“ je ale superhrdinou v očích celého světa. Poletuje nad mraky se Supermanem a projíždí se batmobilem s Batmanem. Na některé věci však ani jeho super schopnosti nestačí. Dospívající dcera se za něj začíná stydět a žena se mu nebezpečně vzdaluje.

Alistair McDowall (*1987) je jedním z nejvýraznějších britských autorů mladé generace. Jeho dramata se vyznačují svěží a neotřelou divadelní formou, chytrou hrou s popkulturou a prací s žánry, které se na jevišti objevují ojediněle. Poprvé na sebe upozornil hrou Brilliant Adventures, za níž získal britskou národní cenu pro autory divadelních her Bruntwood Prize. Mezi jeho poslední hry patří právě Captain Amazing (česky Kapitán Skvělouš) z roku 2014, Pomona (2015), kombinující prvky hororu a noirového filmu, a jeho nejnovější sci-fi hra X (2016), kterou uvedl v londýnském Royal Court Theatre. Za rok 2018 jej toto divadlo ocenilo jako nejlepšího dramatika a pověřilo ho napsáním nové hry.


Překlad: Jakub Štrom

Režie: Sára Čermáková
Dramaturgie: Anna Hlaváčková


Osoby a obsazení:
Kapitán Skvělouš … Petr Borovec
Jeho dcera … Štěpánka Fingerhutová
Jeho žena … Kristýna Hulcová j. h.
Superhrdinové, zlosynové a další … Josef Pejchal


Inspice: Aleš Alinče  sponzor pořadu