VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Anthony Neilson / LHÁŘI

Premiéra 11. a 12. října 2014 v Městském divadle, derniéra 23. května 2017

Lehce morbidní současná komedie, ve které jedna dobře myšlená lež přeroste do těch nejabsurdnějších rozměrů.

Jan Musil, Petr Borovec a Josef Pejchal, foto Michal Klíma
Jan Musil, Petr Borovec a Josef Pejchal, foto Michal Klíma

Na Štědrý večer jsou ve službě dva opravdu povedení strážníci Gobbel a Blunt. A snad právě pod dojmem radostných vánočních svátků projeví svou citlivost víc, než by bylo zdrávo. Znemožní jim totiž úspěšné řešení svého pracovního úkolu – sdělit postarším manželům jednu tragickou zprávu. Když totiž oba pochopí, že by manžely mohla zpráva velmi otřást, pokusí se o ohleduplný lidský přístup. Ten se jim ale zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a velmi ochotně využijí malého nedorozumění, které nastane. Jenomže jedna malá lež plodí další. A strážníci se do nich zaplétají čím dál více, stále krkolomnější řešení rozvíří sváteční den malého městečka. V jejich síti nakonec uvízne nejen místní pastor, ale i lehce militantní Gronya, která na svou pěst organizuje domobranu proti pedofilovi, jenž se někde v městečku ukrývá.

Drsná i dojemná komedie Lháři úspěšného skotského dramatika Anthonyho Neilsona působí jako dobře promazaný stroj. Staví nejen na skvěle vystavěné situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru. Graduje od konverzační komedie přes frašku, grotesku, sitcom, tragikomedii až na hranici absurdity.

Světovou premiéru měla v roce 2002 v londýnském Royal Court Theatre, následně se s velkým úspěchem rozšířila na mnohé britské i zahraniční scény. V současné době Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, proniká i na česká jeviště.

Překlad: Alexander Jerie

Režie: Zdeněk Dušek j. h.
Dramaturgie: Zdeněk Janál
Scéna: Jaroslav Máčal j. h.
Kostýmy: Kateřina Hájková j. h.


Osoby a obsazení:
GOBBEL ... Jan Musil
BLUNT ... Petr Borovec
GARSON ... Ludmila Mecerodová
BALTHASAR ... Zdeněk Rumpík
REVEREND SHANDY ... Josef Pejchal
GRONYA ... Jiří Nebenführ j. h. (původně roli nastudoval Josef Vrána j. h.)
CAROL ... Veronika Macková


Inspice: Martina Mejzlíková
Nápověda: Naďa Krůlová

délka: 2 hodiny 30 minut