VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Marina Carr / MAJA

Premiéra 19. a 20. května 2007 na scéně Městského divadla, derniéra 15. května 2008

Příběh lásek magických a úpěnlivých.

Daniel Rous a Jindra Janoušková, foto Radovan Šťastný
Daniel Rous a Jindra Janoušková, foto Radovan Šťastný

Bylo nebylo… Podle staré irské legendy se Coillte, dcera boha hor, zamilovala do Blátha, pána květin. Běžela za ním přes hory svého otce a přes močály paní temnot do jeho říše a žila s ním šťastná celé léto. Na podzim jí Bláth oznámil, že odejde za čarodějnicí z močálu a vrátí se na jaře. Coillte šla za ním a našla ho, jak si velebí v doupěti černé čarodějnice. Byl v moci jejího kouzla, na Coillte nepromluvil, nepohlédl, ani se jí nedotkl. Zdrcená Coillte ulehla před doupětem a vyplakala jezero slzí, které se rozprostíralo na míle kolem dokola. Bláth dodržel svůj slib a na jaře se vrátil, ale Coillte nenašel. Rozpustila se v jezeře slz. Bláth od té doby bloudí po březích a hraje své milované Coillte zoufalé písně.
Bylo nebylo… Na břehu jezera, kterému se začalo říkat Soví, vybudovala Maja krásný dům pro své čtyři děti a milovaného manžela Roberta. Violoncellista Robert v něm trávil málo času, odjížděl za prací a za letmými láskami a Maja hleděla z okna na jezero a naslouchala tesknému zpěvu labutí. Nebo to byl žalostný zpěv Bláthův? Možná si to Maja ani neuvědomuje, ale příběh její šťastné i nešťastné lásky se stále víc podobá legendě o dávné Coillte.
Hra světoznámé irské dramatičky je plná tajemství a magické atmosféry, které pronikají do každodenních starostí praktické Maji a její rodiny, zalidněné ženami nejrůznějších osudů. V nich se odrážejí mnohostranné pohledy na různé podoby lásky a životního štěstí.

Překlad: Jan Hančil
Scéna a kostýmy: Dana Hávová j. h.
Dramaturgie: Jana Pithartová
Hudební spolupráce: Bohuslav Vítek j. h.

Režie: Michael Tarant j. h.

OSOBY A OBSAZENÍ:
Maja ... Jindra Janoušková
Millie, její dcera, 16 a 30 let ... Lucie Štěpánková
Babička Fraochlán ... Zdena Bittlová
Robert, Majin muž ... Daniel Rous j. h.
Beck, Majina sestra ... Martina Sikorová
nebo Marie Málková j. h.
Connie, Majina sestra ... Petra Janečková
Julie, Majina teta ... Romana Chvalová
Agnes, Majina teta ... Ludmila Mecerodová

Inspice: Jindřich Kratochvíl
Nápověda: Naďa Krůlová