VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Martin McDonagh / MRZÁK INISHMAANSKÝ

Premiéra 12. dubna 2014 na Malé scéně ve dvoře, derniéra 28. dubna 2016 v Pardubicích a 6. října 2016 v Permu, Rusko

Tragikomedie drsná i melancholická jako irský venkov o touze po plnění snů a překračování vlastních hranic.

Jan Musil a Petr Borovec, foto Leoš Skokan
Jan Musil a Petr Borovec, foto Leoš Skokan

Jeden z nejvýznamnějších dramatiků současnosti Martin McDonagh nám ve své hře přibližuje život na tvrdém irském venkově. Konkrétně na těžce dostupném ostrově Inishmaan v roce 1934. Činí tak s velkým porozuměním, citlivě, ale zároveň s výrazným nadhledem a černým či groteskním humorem. Zajímají ho především zdejší postavy se všemi svými zvláštnostmi. V McDonaghově pojetí se vyznačují značnou originalitou a neopakovatelností. V popředí jeho zájmu pak stojí Mrzák Billy, který jako každý člověk touží být milován a respektován takový, jaký je. Ze zdejší společnosti se ale nevymyká jen svým fyzickým hendikepem – na rozdíl od ostatních se rozhodne vykročit z životního stereotypu a pokusí se splnit si svůj velký sen. Věčné čtení knih, poslouchání tetiček nebo ustavičné sledování krav hodlá vyměnit za dobrodružnou cestu daleko za obzor svého rodného ostrova…

McDonaghovu hru jsme uvedli již v září 2012, ovšem pouze formou scénického čtení v cyklu Herecká dílna. Po této pozitivní zkušenosti jsme se rozhodli na hře dále pracovat již jako na plnohodnotné inscenaci a začlenit tak Mrzáka inishmaanského do našeho hlavního repertoáru na Malé scéně ve dvoře.


Překlad: Ondřej Pilný

Režie: Ladislav Špiner j. h.
Dramaturgie: Zdeněk Janál
Výprava: Dana Hávová j. h.

Osoby a obsazení:
KATE ... Ludmila Mecerodová
EILEEN ... Romana Chvalová
JOHNNY PATEENA MIKA ... Zdeněk Rumpík
BILLY, Mrzák ... Petr Borovec
BARTLEY ... Josef Pejchal
HELENA ... Jana Ondrušková (původně roli nastudovala Petra Tenorová, která 1. 11. 2014 nastoupila do angažmá v Městském divadle Kladno)
BOBÍK BOBBY ... Jan Musil
DOKTOR ... Radek Žák
MÁTI ... Lída Vlášková

Inspice: Jiří Vojíř
Nápověda: Aleš Alinče

délka: 2 hodiny 10 minut