VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Sébastien Thiéry / POKUSNÍ KRÁLÍCI

Premiéra 9. a 10. února 2013 na Malé scéně ve dvoře, derniéra 28. února 2014

Absurdní komedie z jedné banky, jejíž návštěva se promění ve zlý sen! Všechno je zde rázem jinak, než je obvyklé! Banku totiž odkoupila tajuplná banka indická...

Josef Pejchal a Miloslav Tichý, foto Michal Klíma
Josef Pejchal a Miloslav Tichý, foto Michal Klíma

Absurdní komedie o nevšední návštěvě indické banky, kde je všechno jinak!

Běžná návštěva banky se promění ve zlý sen, i když vše začíná úplně nevinně. Zbohatlík Alain Kraft si jde jako obvykle vybrat peníze, což roztočí kolotoč nedorozumění a podivných situací. Nikdo s Alainem nemluví narovinu. Je až k neuvěření, jaké nástrahy se na něj chystají. Francouzskou banku totiž odkoupila tajuplná banka indická a rázem v ní platí jiné zákony, které jsou pro Alaina značně nepříznivé. Základní situace hry je tedy tak trochu kafkovská. Hlavní hrdina nedobrovolně uvízne v bance, ale ani tato zkušenost ho nedokáže změnit.

Thiéry nazírá mnohokrát zpracovaná témata nově, neotřele a v humorném hávu komentuje podstatu světové humanity. Za tuto hru dokonce získal prestižní Molièrovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii roku 2009.

Pokusné králíky jsme nejprve uvedli formou scénického čtení současné dramatiky v rámci cyklu Malé inscenace na Malé scéně. Díky ověřeným kvalitám této hry jsme se ji nyní rozhodli začlenit do našeho repertoáru na Malé scéně ve dvoře.

Překlad: Nora Obrtelová
Inscenační úprava: Zdeněk Janál a Anna Petrželková

Režie: Anna Petrželková j. h.
Dramaturgie: Zdeněk Janál
Výprava: Lenka Odvárková j. h.
Hudba: Mario Buzzi

Osoby a obsazení:
ZÁKAZNÍK ... Josef Pejchal
POKLADNÍK ... Miloslav Tichý j. h.
ŽENA (BRIGITTE) ... Lída Vlášková
MATKA / DÁMA ... Ludmila Mecerodová
IND ... Pavel Novotný

Inspice: Martina Mejzlíková
Nápověda: Naďa Krůlová