VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Antonín Jiráček / RIBSTOL

Premiéra 11. listopadu 2019 na Malé scéně ve dvoře

Lehce absurdní komedie, v níž sametově zvoní klíče.

Jan Musil, foto Petr Šedivý
Jan Musil, foto Petr Šedivý

Uvádíme v rámci cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek).

Narovnat záda, nebo se pověsit? Palčivá otázka, stojíte-li jak před ribstolem, tak před revolucí.

V pražském humanitně zaměřeném akademickém ústavu se scházejí vědečtí pracovníci na odborovou schůzi. Dobově věrně a živě zachycený průběh schůze je popsán do nejmenších detailů. Podává se občerstvení, probíhá školení, jak se zachovat při návštěvě krajanů z USA atp. Z obvyklé letargie účastníky vytrhne až zcela nečekaný návrh jednoho z kolegů – umístit na vědecké pracoviště ribstol – který navíc padne, jak se později ukáže, v předvečer samotné Sametové revoluce.

Antonín Jiráček (*1951) vystudoval historii a národopis na FFUK v Praze, v Etnografickém ústavu ČSAV jako nestraník postupně obhájil tituly PhDr. a CSc. Začátkem 90. let opustil akademickou půdu, založil nakladatelství Poetická galerie a začal se věnovat psaní, výtvarnému umění a režii především dokumentů pro Českou televizi.

Scénickým čtením komedie na téma Sametové revoluce si připomeneme jednu z nejdůležitějších událostí našich novodobých dějin a připojíme se tak k oslavám jejího 30. výročí. Po představení následuje tradiční diskuse s tvůrčím týmem a autorem hry.


Režie: Adam Doležal
Dramaturgie: Anna Hlaváčková


Osoby a obsazení:
Syrová ... Dagmar Novotná
Hovorková ... Petra Janečková
Janinka ... Eliška Lásková
Ráček ... Jan Musil
Jonatka ... Ladislav Špiner
Krestin ... Radek Žák

Inspice: Aleš Alinče   sponzor pořadu