VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Édouard Louis / SKONCOVAT S EDDYM B.

Premiéra 14. listopadu 2022 na Malé scéně ve dvoře

Scénické čtení současné francouzské románové senzace o tom, jak je nesnadné přijmout a svobodně projevit vlastní sexuální identitu.

Matěj Štrunc, Josef Láska a Josef Pejchal, foto Petr Šedivý
Matěj Štrunc, Josef Láska a Josef Pejchal, foto Petr Šedivý

Uvádíme v cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek).


„Můj otec se rozhodl dát mi jméno Eddy podle amerických seriálů, které sledoval v televizi. V kombinaci s příjmením Belleguele, totiž Držtička, které mi předal spolu s minulostí, jíž bylo obtíženo, jsem se tedy měl jmenovat Eddy Belleguele. Jméno pro drsňáka.“

V pouhých dvaadvaceti letech vydal Édouard Louis (*1992) autobiografický román, v němž s mimořádnou otevřeností podává svědectví o tom, jak žije nejchudší společenská vrstva jeho země a co v takovém prostředí zažívá kluk, který musí čelit šikaně, protože je gay. Louisův výjimečný debut zaznamenal od svého vydání neuvěřitelný ohlas, jen ve Francii se téměř ihned prodalo přes 300 000 výtisků, kniha byla brzy přeložena do více než dvaceti jazyků. Na francouzské i mezinárodní scéně vyvolala bouřlivou debatu coby literární experiment stojící na pomezí uměleckého textu a dokumentu, ale také díky otázkám, které klade: Jak se vymanit z pasti sociálního prostředí? Jak se vypořádat se svou sexuální orientací? Jak se dobrat svobody?

Sponzor pořadu TriloByte.


Překlad: Sára Vybíralová

Režie: Marek David
Kostýmy: Adéla Szturcová
Dramaturgie: Anna Hlaváčková


Hrají:
Matěj Štrunc
Josef Láska
Josef Pejchal


Inspice: Zuzana Šebková


délka: 80 minut (bez přestávky)