VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Eugéne Labiche / SLAMĚNÝ KLOBOUK

Premiéra 12. a 13. ledna 2002, derniéra 14. května 2003

Komedie s písničkami, ve které je stále všechno v pohybu.Slavná komedie o bývalém záletníkovi, který se s těmi nejlepšími úmysly jede oženit, ale cestou si dopřeje poslední milostné dobrodružství, při kterém narazí na pár v podobně delikátní situaci. Zároveň je zničen slaměný klobouk. Koupě nového adekvátního klobouku brání svatbě a svatba brání hledání klobouku. Žárlivý manžel, hluchý strýc, milenka z minulosti hrdinů a všudypřítomní svatebčané vše náležitě komplikují, takže není jisté, jestli se v tom zmatku uskuteční svatba…
Každoročně se dramaturgové všech divadel trápí myšlenkou, jakouže zajímavou, vtipnou, skvěle napsanou a zároveň neobehranou komedii nabídnout svým divákům. Zároveň by měla taková komedie potěšit herce výbornými rolemi a pro režiséra připravit možnost umělecky zajímavé a tvůrčí práce. Na první pohled je jasné, že je to úkol velmi nesnadný. Přesto se diváci všech divadel nakonec upřímně baví a vesele smějí. Jedním z takových titulů, který je schopen splnit všechna výše jmenovaná kritéria, je Slaměný klobouk Eugena Labicha. I když je to hra 150 let stará, je mnoho důvodů nabídnout ji divákům znovu.
Inscenační tradice „Klobouku“ na českých jevištích je mimořádně bohatá. Slaměný klobouk byl už v době svého vzniku u nás uveden pod názvem “Co z toho pojde, když se kůň do slaměného klobouku dá“. V roce 1924 byl uveden ve Stavovském divadle s Vlastou Burianem v roli Fadinarda. Nejznámější se stala úprava Voskovce a Wericha s hudbou Jaroslava Ježka v roce 1934 v Osvobozeném divadle. Známa je i Horníčkova úprava z roku 1979. Slaměný klobouk byl několikrát zfilmován, diváci mají určitě v paměti český film v režii L. Lipského.
"Tento, zdaleka ne vyčerpaný, výčet inscenací je snad dostatečným důvodem věřit v životaschopnost této komedie a věříme, že i naše inscenace v režii Jany Kališové se zařadí k tomu nejlepšímu, co může divadlo na poli komedie, zábavy, legrace či srandy nabídnout," dodává dramaturgyně inscenace Jana Uherová.

Režie: Jana Kališová j. h.

Hrají: Milan Němec, Jan Hyhlík j. h., Petr Hübner, Zdeněk Rumpík, Leopold Běhan j. h., Petr Brychta, Tomáš Kolomazník, Jiří Kalužný, Radek Žák, Michaela Frkalová-Klenková, Jindra Janoušková, Dagmar Novotná, Kristina Jelínková, Petra Janečková a další