VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Georges Feydeau / TEN, KDO UTŘE NOS

Premiéra 23. března 2002 v Městském divadle, 1. derniéra 5. listopadu 2004, 2. derniéra 7. ledna 2005

Osvědčená komedie o tom, že je vždycky lepší dobře prozkoumat důvody, které člověka vedou k touze po manželské nevěře, protože většinou bývají značně pomíjivé, dokázala pobavit už několik generací diváků.

Milan Němec a Kristina Jelínková, foto Ladislav Formánek
Milan Němec a Kristina Jelínková, foto Ladislav Formánek

K Feydeauovým komediím (Taková ženská na krku, Dámský krejčí, Brouk v hlavě, Postarej se o Amálku, Dáma od Maxima...) neodmyslitelně patří salonní prostředí, nádherné kostýmy, vybroušený bonton a milostné enúhelníky. Komedie Ten, kdo utře nos, známá u nás také ve starším překladu pod názvem Ťululum, je navíc založena na nápadu, který ji zapsal do divadelních dějin. Autor, francouzský génius situační komedie, dal totiž jednomu z jejích hrdinů originální vynález na to, jak přistihnout partnera in flagranti. Ten pak samozřejmě způsobí víc potíží než užitku a roztočí kola komedie na plné obrátky.
Záletný pan Pontagnac sleduje na ulici půvabnou žínku a zajde za ní až do domu, kde se však setká s jejím manželem, který je navíc jeho známý, a za chvíli se tu objeví i Pontagnacova žena, kterou by tady už vůbec nečekal. Tyto nesnáze se mu podaří překonat, a aniž by se z nich poučil, získá i nejasný příslib přízně paní domu, ovšem za předpokladu, že ona bude mít k nevěře důvod, kterým může být jedině pomsta za eventuální nevěru manželovu. Zdánlivě nemožné se stane pravděpodobným, když se na scéně objeví temperamentní cizinka. Tím však zápletka zdaleka nevrcholí a až do samého konce není jasné, kdo utře nos a jestli vůbec někdo slízne kýženou smetanu.

Režie: Lída Engelová j. h.

Hrají: Martin Mejzlík, Pavel Novotný, Milan Němec, Petr Dohnal, Jan Hyhlík, Václav Dušek, Martin Hrubý, Pavel Doucek, Kristina Jelínková, Romana Chavlová, Dagmar Novotná, Jiřina Jelenská / Lilian Malkina j. h., Lída Mecerodová, Šárka Brázdová