VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Dave Williamson / URVI TO!

Premiéra 15. a 16. března 2008 na scéně Městského divadla, derniéra 21. března 2009

...aneb Co (všechno) je na prodej. Trpká komedie o moci peněz a společenského postavení, které dokážou zastínit to, oč jde v životě doopravdy.
Dle slov D. Williamsona, světoznámého australského komediografa, jeho hra „odráží trvalý střet v naší přirozenosti: střet mezi sledováním našich sobeckých zájmů – jak hmotných, tak sexuálních – a mezi naší touhou být slušní, morální, nalézat úctu a lásku“.
Hlavní hrdinka Loren je obchodnice s obrazy. Přestože ona sama umění miluje, dokáže z něj v zájmu úspěchu a zisku udělat zboží, se kterým se rafinovaně „kšeftuje“. A udělá zboží nejen z umění. Touha prorazit „na trhu“ ji dovede k nebezpečnému riskování, vezme na sebe hrozbu dvoumilionového dluhu, čímž ohrozí i své doposud šťastné manželství. Ve snaze neskončit na dlažbě se pod děsivým tlakem stane ochotnou ke všemu, i obětovat a znectít to, co je jí nejdražší. Spolu s ní sdílí napínavý příběh dalších šest osob a každá z nich se v určité chvíli octne na křižovatce své životní cesty a musí se zásadně rozhodnout, jak a kudy dál. Seskupení postav je pestrobarevné a v každé z nich se někdo z nás najde.
Stručná charakteristika hry nevyznívá zrovna vesele, ale přesto je to komedie a její autor je v Austrálii nejoblíbenější dramatik, který plní pokladny všech divadel, protože zábavně píše o tom, co lidi právě zajímá.

Překlad: Pavel Krůta

Režie: Jiří Seydler

Scéna a kostýmy: Dana Hávová j. h.
Dramaturgie: Jana Pithartová

OSOBY A OBSAZENÍ:
Loren ... Petra Janečková
Gerry ... Martin Mňahončák
Dawn ... Lída Vlášková
Phylis ... Ludmila Mecerodová
Manny ... Josef Vrána
Mindy ... Markéta Stehlíková j. h.
Kel ... Michal Kašpar j. h.

Inspice: Jiří Vojíř
Nápověda: Jana Voldánová