VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 3. březen 2016

Cyklus INprojekty tentokrát představí severskou dramatiku

Východočeské divadlo Pardubice již šestou sezónu uvádí na Malé scéně ve dvoře cyklus INprojekty, jenž divákům předkládá světové novinky dramatických textů realizované formou inscenovaných čtení, která se však v mnohém blíží plnohodnotným inscenacím, pouze s tím rozdílem, že herci hrají situace v prostoru s textem v ruce.

„Prostřednictvím druhého letošního scénického čtení tentokrát představíme švédského dramatika, prozaika a básníka Larse Noréna a jeho dramatickou miniaturu s názvem Tichá hudba,“ prozrazuje dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Českou premiéru hry o tom, zda se lze vyrovnat s pravděpodobně největší životní ztrátou, připraví mladý režisér Josef Kačmarčík, student druhého ročníku magisterského studia režie činoherního divadla na pražské DAMU. V inscenaci vystoupí Petra Janečková, Martina Sikorová, Tomáš LněničkaLadislav Špiner.

Jako dramatik Lars Norén (*1944) debutoval v 80. letech, dnes má na kontě více než stovku divadelních, televizních a rozhlasových her a je držitelem Severské ceny Švédské akademie (2003). „Často je přirovnáván k Augustu Strindbergovi, a to protože i pro jeho dramata jsou charakteristické intenzivní konflikty a obnažené emoce. Ve svých posledních hrách, mezi něž patří i Tichá hudba (Tyst musik) napsaná v roce 2002, podrobuje zkoumání složité mezilidské vztahy zraněných a zraňujících lidí, zabývá se tématem bezčasí a smrti,“ říká Anna Hlaváčková.

Režisér Josef Kačmarčík je přesvědčen, že hra by rozhodně měla zaujmout dnešního diváka: „Mezilidské vztahy jsou totiž v současné době často podobně chladné a neosobní jako v Norénových hrách. Myslím si, že je dokonce určitým trendem vztahům nevěřit a raději se do nich úplně nepokládat, aby se člověk vyhnul zklamání. A já mám pocit, že je to nepříjemný fenomén, o kterém by se mělo mluvit.“

Jedinečný večer s temnou severskou dramatikou se uskuteční v pondělí 7. března od 19.00 hodin na Malé scéně, po představení bude následovat tradiční beseda s herci a inscenátory, na níž přislíbil účast i překladatel hry Zbyněk Černík.
Radek Smetana

odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).