VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 30. duben 2024

Don Juan se vrací z války na jeviště Východočeského divadla Pardubice

Předposlední novinku stávající sezóny uvede Východočeské divadlo o víkendu 4. a 5. května na velkém jevišti Městského divadla, poslední premiéra sezóny 2023/24 diváky čeká už na letní scéně na rondelu Kunětické hory.

Repertoár VČD na počátku května rozšíří hra rakouského dramatika a prozaika maďarského původu Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války. Autor ji napsal roku 1936, nedlouho před svou tragickou smrtí. V Pardubicích ji inscenuje jeden z předních českých režisérů a dramatiků, současný umělecký šéf Švandova divadla na Smíchově Martin Františák, jde o jeho první spolupráci se souborem VČD.

Hra začíná po 1. světové válce, ze které se vrací raněný a nemocný muž, dychtivý touhou najít svou dávnou lásku, kterou zradil. „Kdysi mnoho miloval, klamal, ubližoval a opouštěl, teď se chce napravit. Hledá svou dívku v povědomém domě, ale ona už tam nebydlí. Hledá nádraží, ale vlaky nejezdí. Hledá svou milovanou, ale potkává jen její odlesky v jiných ženách, kterých už měl tolik. Nyní jsou ale jiné než tehdy. Svět se změnil a už nikdy nebude jako dřív. Z obchodů jsou zastavárny, z hotelů nevěstince, z domovů příbytky podnájemníků. Z vdaných žen vdovy, z nevěst nevěstky, z mužů náhrobky. Je ale třeba jít dál,“ přibližuje děj dramaturgyně Jana Pithartová.

Titulní roli v působivém kabaretu scén ze světa, který vstává z popela, hraje Jan Musil, s nímž partneří Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Eliška Jechová, Veronika Malá, Ludmila Mecerodová, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a Karolína Šafránková. Poprvé se pardubickému publiku představí hostující Jindřiška Hanušová a Luciana Tomášová.

„Ödön von Horváth je to autor se strohým a silným jazykem, který má hluboký vhled do člověka a lidství – do jeho srdce, lidské velikosti a vedle toho také do světa lidské ubohosti a malosti. Postavy naplňuje pochopením a nahlíží na svět plný krutosti soucitně a vlastně zvesela – tedy je tam i jistá zemitost až v dobrém smyslu slova – fraška,“ dodává režisér Martin Františák.

Sobotní premiérový večer doprovodí vernisáž výstavy koláží pardubického výtvarníka Martina Doška.
Radek Smetana

odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).