VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 17. prosinec 2014

Kavkazský křídový kruh na prknech Východočeského divadla

Na poslední adventní víkend Východočeské divadlo Pardubice přichystalo premiéru dramatu slavného německého dramatika, teoretika a režiséra Bertolta Brechta Kavkazský křídový kruh, které se na pardubické jeviště vrací po pětatřiceti letech.

Děj novinky na repertoáru východočeské divadelní scény přibližuje dramaturgyně Jana Uherová: „Do města vstupuje cizí kníže a nechává zabít guvernéra Abasvilliho. Jeho žena Natela utíká a ve válečné vřavě ztrácí svého malého synka Micheila, jehož se ujme služka Gruša. Ta však před tím slíbí věrnost vojáku Simonovi. Nemůže však čekat, než se milý vrátí z boje, a utíká před vojáky, kteří hledají dítě, aby jej zabili. Gruša Micheila zachrání, vychovává a stane se jeho opravdovou matkou. Ale navždy se skrývat nemůže…“

Příběh o dvou matkách, které vedou spor o dítě, se poprvé objevil ve Starém zákoně – král Šalamoun nechá přinést meč a chce dítě „spravedlivě“ rozetnout na dvě půlky. Pravá matka raději ustoupí, aby své dítě zachránila. Obdobné pověsti znají i jiné kultury. Na zem se nakreslí křídový kruh, do kterého se položí dítě, a matky se o ně přetahují.

„V Kavkazském křídovém kruhu Bertolt Brecht vypráví vlastně dva příběhy – sleduje nejen linku uneseného a zachráněného dítěte, ale také osud vyděděnce Azdaka, který se stane neobyčejně svérázným soudcem. Křídový kruh pak oba příběhy spojuje,“ upřesňuje Jana Uherová.

Legendu o odvaze, lásce a spravedlnosti uprostřed dějinných proměn zkouší kmenový režisér divadla Petr Novotný, který se přiznal, že při čtení Brechtova textu mu z jeho aktuálnosti a přenositelnosti do současnosti běhal mráz po zádech. „Fascinovalo mě, že Brecht píše jako válečný reportér ze Sýrie, kde zoufalí lidé žijí zoufalé života. Na tragickou situaci však nahlíží až mrazivě vtipným pohledem,“ říká režisér Petr Novotný.

V hlavních rolích diváci uvidí talentovanou studentku Pražské konzervatoře Veroniku Mackovou a jednu z opor pardubického divadla Ladislava Špinera. Ve velké roli se představí také nová členka souboru Jana Ondrušková, která do Pardubic přešla z Těšínského divadla.
Radek Smetana


odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).