VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 6. červen 2013

Na Kunětické hoře ožije příběh zbojníka Nikoly Šuhaje

Petra Tenorová a Jan Hyhlík v Baladě pro banditu, foto Jan Faukner


Předprázdninové víkendy tráví herci Východočeské divadlo Pardubice tradičně na letní scéně na vyhlídce blízkého hradu Kunětická hora, kde letos i přes chladné a deštivé počasí již odehráli několik repríz Shakespearovy komedie Sen noci svatojánské. Nyní v tomto magickém prostoru finišují přípravy známého muzikálu BALADA PRO BANDITU, jehož slavnostní premiéry se uskuteční o víkendu 15. a 16. června 2013 a reprízy pak po dva následující víkendy.

„Muzikál, jehož mnohé písně již zlidověly, napsal Milan Uhde na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Společně s hudebním skladatelem Milošem Štědroněm vytvořili dílo trvalé hodnoty, které poprvé spatřilo světlo světa v brněnském Divadle na provázku v roce 1975. Od svého vzniku Balada pro banditu zaznamenala nebývalý úspěch a byla nesčetněkrát inscenována v mnoha divadlech, neboť neustále vábí a přitahuje další a další inscenátory a diváky. Naši inscenaci jsme se rozhodli umístit do exteriérového prostředí letní scény na Kunětické hoře, kde může tento lidový příběh z koločavských polonin vhodně korespondovat s přírodní scenérií. Zároveň připravujeme i její pozměněnou podobu pro Městské divadlo, kde ji budeme uvádět od září 2013,“ říká dramaturg Zdeněk Janál a v krátkosti připomíná děj: „Za první světové války narukoval Nikola k uherskému pluku, ale zběhl a skrýval se v okolí svého rodiště. Jeho láska k Eržice a nedostatek peněz, aby si ji mohl vzít, ho přivedly ke zbojnictví. Ale samozřejmě také jeho přirozená touha po svobodě. V divokém poválečném období byl pak pronásledován četníky, kterým se mu dařilo unikat až do chvíle, kdy byla na jeho dopadení vypsána vysoká odměna a Nikolovi se zpronevěřili jeho přátelé.“

Režie muzikálového zpracování příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje se ujal Michael Tarant, který před premiérou uvedl: „V Baladě jsou dvě věci, pro které je tak žádaná a legendární. Jednak je to téma svobody, nezávislosti, nepoddajnosti a jednak pochopitelně krásná hudba. Je to mimořádně šťastné dílo, a proto se tak často vrací na českomoravská či moravskoslezská jeviště. Neznám její inscenační tradici v zahraničí, ale myslím, že rozumím proč je titulem tolik uváděným.“

V roli Nikoly se alternují Jan MusilTomášem Lněničkou z královéhradeckého Klicperova divadla a Eržiku ztvární Petra Tenorová. V dalších rolích diváci uvidí Zdenu Bittlovou, Ladislava Špinera, Josefa Vránu či Petra Dohnala, herce podpoří početný sbor tanečníků a zpěváků a živě zahraje i folklórní kapela Trdlo.

„Před herci musí stát vždy velké výzvy. A role Nikoly a Eržiky výzvami jistě jsou. Pro herce je velmi důležité, aby dostávali mimořádné úkoly, mohli se s nimi vyrovnat a prostřednictvím nich dál růst. Balada pro banditu je však především ansámblové divadlo. K tomuto žánru a ansámblovému herectví patří nutně plné nasazení, ve kterém všichni tančí, zpívají a především hrají divadlo,“ dodává Michael Tarant.

Východočeské divadlo uvede Baladu pro banditu v originální úpravě a novém hudebním aranžmá Marka Ivanoviće. O výpravu se postaral Tomáš Moravec, choreografii připravil Jiří Pokorný, hudebně inscenaci nastudoval Václav Trunec a souboje nazkoušel Karel Basák.
Radek Smetana

odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).