VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 11. leden 2019

Na Malou scénu ve dvoře zavítá superhrdina Kapitán Skvělouš

Cyklus INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek), který už devátou sezónu obohacuje nabídku Malé scény Východočeského divadla Pardubice, v pondělí 14. ledna představí hru současného britského dramatika Alistaira McDowalla Kapitán Skvělouš, kterou formou scénického čtení nastuduje mladá slovenská režisérka Sára Čermáková.

„Sára je nedávnou absolventkou oboru činoherní režie na brněnské JAMU, přesto má za sebou už řadu režií především moderní dramatiky v českých i slovenských divadlech. Jako asistentka režie pracovala na inscenacích Anny Davidové (dříve Petrželkové) či Rastislava Balleka. Nyní působí v bratislavském Divadle Ludus, jediném slovenském profesionálním divadle, které se věnuje tvorbě pro děti a mládež, a ve volných chvílích se ráda podílí na autorských inscenacích ochotnického divadelního spolku v Sološnici, své rodné dědině na Záhoří,“ prozrazuje dramaturgyně cyklu INprojekty Anna Hlaváčková.

McDowallova tragikomedie nahlíží do života komiksového hrdiny, jenž sice poletuje nad mraky se Supermanem a projíždí se batmobilem s Batmanem, na některé věci však ani jeho superschopnosti nestačí. Dospívající dcera se za něj začíná stydět a žena se mu nebezpečně vzdaluje… „Na mě působí Kapitán Skvělouš spíš lidsky než superhrdinsky. Má dost chyb, dělá špatná rozhodnutí, neumí své dceři odpovědět na základní otázky, a v tom mu nepomohou ani laserové oči či jiné superschopnosti. Snad si diváky získá, když sami zjistí, že běžné starosti a trápení mají i superhrdinové,“ říká Sára Čermáková.

V zábavné a zároveň dojemné sondě do života muže, jenž má na bedrech osud nejen své rodiny, ale i celého světa, budou hrát Petr Borovec, Štěpánka Fingerhutová, hostující Kristýna HulcováJosef Pejchal. Po premiéře bude následovat tradiční diskuse s tvůrčím týmem, na kterou tentokrát přijal pozvání i překladatel hry Jakub Štrom.

Alistair McDowall (*1987) je jedním z nejvýraznějších britských autorů mladé generace. Jeho dramata se vyznačují svěží a neotřelou divadelní formou, chytrou hrou s popkulturou a prací s žánry, které se na jevišti objevují ojediněle. Poprvé na sebe upozornil hrou Brilliant Adventures, za níž získal britskou národní cenu pro autory divadelních her Bruntwood Prize. Mezi jeho poslední hry patří právě Captain Amazing (česky Kapitán Skvělouš) z roku 2014, Pomona (2015), kombinující prvky hororu a noirového filmu, a jeho nejnovější sci-fi hra X (2016), kterou uvedl v londýnském Royal Court Theatre. Za rok 2018 jej toto divadlo ocenilo jako nejlepšího dramatika a pověřilo ho napsáním nové hry.
Radek Smetana

Režisérka Sára Čermáková
odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).