VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 21. červen 2023

Na Malou scénu Východočeského divadla se naposledy snese Kalifornská mlha

V sobotu 24. června se ve Východočeském divadle Pardubice uskuteční derniéra hry amerického režiséra a dramatika Stephena Sachse Kalifornská mlha, kterou v komorním prostoru Malé scény ve dvoře inscenoval režisér Michal Przebinda.

Děj se odehrává v kempu na periferii kalifornského města Bakersfield, kde žije bývalá barmanka Maude Gutmanová. „Ve svém bizarně zařízeném karavanu Maude přivítá bývalého ředitele newyorského Metropolitního muzea umění Lionela Percyho. Účelem jeho návštěvy je znalecký posudek obrazu, který Maude zakoupila ve vetešnictví. Domnívá se, že by mohlo jít o neznámé dílo Jacksona Pollocka. Znalec tuto možnost vyloučí. Maude však jeho verdikt odmítá. Jejich následný bouřlivý duel odhalí nečekaná tajemství a počáteční konverzační žánr se rozpoutá do napínavého thrilleru,“ říká dramaturgyně titulu Jana Pithartová.

Svérázné ženu z okraje společnosti hraje Martina Sikorová. Škrobeného intelektuála ztvárňuje Alexandr Postler: „S takovouto rolí a v tak dobré hře jsem se v životě nesetkal. Byla to krásná práce, samozřejmě se všemi úskalími, která studium role přináší. Ale krásná. Bude mi po ní smutno.“

„Kalifornská mlha mi víc dala, než vzala. Základní princip u komorních věcí je od začátku pracovat dohromady, spolu. A já jsem už po čtených zkouškách zjistil, že si s Martinou a Lexou budeme rozumět, to zaprvé. A zadruhé, že nás čeká hodně práce, protože oba jsou zkušení herci, je za nimi spousta práce, a tím pádem si nesou i veliký batoh hereckých návyků. Ten batoh bylo třeba zahodit a začít znovu. Vysoce jsem ocenil, že byli ochotni to učinit a jít do svých postav bez berliček a fíglů, čistě,“ vzpomíná režisér Michal Przebinda.

Sachsův text v originále Bakersfield Mist Východočeské divadlo uvedlo v české premiéře už v roce 2014 v režii Šimona Dominika, tehdy však pouze formou scénického čtení pod názvem Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka.
Radek Smetana


odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).