VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 7. červen 2016

Pardubická Kráska a zvíře s hudbou Michala Hrůzy

Vyhlídka hradu Kunětická hora se i letos proměnila v divadelní amfiteátr, kde už na konci května herci Východočeského divadla odehráli reprízy kultovní hudební komedie Limonádový Joe. V červnu zde pak pardubičtí kumštýři budou uvádět novinku plenérového repertoáru divadla, kterou bude Hrubínovo básnické zpracování starofrancouzské pohádky Kráska a zvíře. Režie se ujal Petr Novotný, v titulních rolích se diváci mohou těšit na Veroniku Mackovou a Josefa Lásku. Premiéra se na Kunětické hoře uskuteční o víkendu 11. a 12. června od 20.30 hodin, reprízy pak o následujících dvou víkendech. Od září bude inscenace k vidění v Městském divadle, odkud se na Kunětickou horu opět navrátí v létě 2017.

„Zchudlý Kupec utrhne růži v tajemné zahradě patřící Zvířeti, které mu za to vyhrožuje smrtí. Kdyby se však jedna z jeho dcer obětovala, zachránila by tatínkovi život. Kupcovy dcery Málinka a Gábinka jsou marnivé a na otci jim nezáleží, jediná Kráska ho opravdu miluje, a proto bez váhání odjede do zahrady, kde se potkává se Zvířetem, netvorem s lidským hlasem. Do jejich osudu však zasáhne láska!“ připomíná děj proslulé, téměř hororové pohádky dramaturgyně Jana Uherová.

Režisér Petr Novotný si k inscenování Krásky a zvířete kromě svých stálých spolupracovníků, scénografa Ivo Žídka a kostýmního výtvarníka Romana Šolce, přizval také jedinečného skladatele, interpreta a textaře Michala Hrůzu. Ten do hry složil scénickou hudbu a napsal písně, které sám nazpíval a které divadlo při příležitosti premiéry vydá na CD.

„Při psaní hudby do Krásky a zvířete jsem vycházel hned z prvních pocitů po přečtení Hrubínova textu, který je tak nádherný a silný, že inspirace přicházely okamžitě, bylo to velmi emocionální,“ prozrazuje Michal Hrůza, jenž se s komponováním divadelní hudby setkal poprvé: „Těší mě, že je to právě ve Východočeském divadle, protože jsem v Pardubicích deset let žil a to město mám rád.“

„Tajemný příběh o zázraku lásky se dočkal velkého množství filmových a divadelních adaptací v činoherní, muzikálové, operní i baletní verzi. Vzpomeňme například na francouzský film z roku 1946 režiséra Jeana Cocteaua s nezapomenutelným Jeanem Maraisem v hlavní roli či na vizuálně působivou filmovou podívanou Juraje Herze Panna a netvor z roku 1978 se Zdenou Studénkovou a Vlastimilem Harapesem v titulních rolích,“ dodává Jana Uherová.
Radek Smetana


odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).