VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 8. říjen 2014

Pardubické diváky v sobotu poprvé pobaví skotští Lháři

Jako první premiéru 105. divadelní sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice současnou lehce morbidní komedii Lháři, která měla světovou premiéru teprve v roce 2002 v londýnském Royal Court Theatre a následně se s velkým úspěchem rozšířila na mnohé britské i zahraniční scény. Pardubičtí diváci se jí dočkají už v sobotu 11. října v Městském divadle, druhá premiéra se uskuteční v neděli 12. října. Úspěšný skotský dramatik Anthony Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, staví nejen na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru.

„Na Štědrý večer jsou ve službě dva opravdu povedení strážníci Gobbel a Blunt. A snad právě pod dojmem radostných vánočních svátků projeví svou citlivost víc, než by bylo zdrávo. Znemožní jim totiž úspěšné řešení svého pracovního úkolu – sdělit postarším manželům jednu tragickou zprávu. Když totiž oba pochopí, že by manžely mohla zpráva velmi otřást, pokusí se o ohleduplný lidský přístup. Ten se jim ale zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a velmi ochotně využijí malého nedorozumění, které nastane. Jenomže jedna malá lež plodí další. A strážníci se do nich zaplétají čím dál více. V jejich síti nakonec uvízne nejen místní pastor, ale i lehce militantní Gronya, která na svou pěst organizuje domobranu proti pedofilovi, jenž se někde ve městě údajně ukrývá,“ přibližuje děj dramaturg inscenace Zdeněk Janál.

Drsnou i dojemnou komedii, která funguje jako dobře promazaný stroj, režíruje Zdeněk Dušek, jenž v Pardubicích naposledy nastudoval oceňovaného Richarda III. V hlavních rolích se objeví Petr Borovec, Jan Musil, Ludmila Mecerodová a Zdeněk Rumpík. Scénu navrhl scénograf Jaroslav Máčal, kostýmy jsou z dílny Kateřiny Hájkové.

Před sobotní premiérou bude ve foyer slavnostně otevřena výstava abstraktních obrazů pardubického výtvarníka Víta Boučka.
Radek Smetana

odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).