VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 16. leden 2014

Pardubičtí herci představí kanadské Sexy prádlo

V pondělí 20. ledna se na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla uskuteční česká premiéra komedie SEXY PRÁDLO, kterou divadlo uvede v rámci úspěšného cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek). INprojekty určené především mladému publiku (ale mladému duchem, ne pouze věkem!) jsou realizované formou inscenovaného čtení. Nejedná se však jen o samotné veřejné přečtení textu jako spíše o náčrt inscenace, který se v mnohém blíží plnohodnotnému inscenačnímu tvaru, pouze s tím rozdílem, že herci hrají situace v prostoru s textem v ruce.

Současnou komedii kanadské autorky Michele Riml nastudoval mladý a talentovaný režisér, absolvent brněnské JAMU Adam Doležal, který si ke své první spolupráci s pardubickým souborem vybral herce Romanu ChvalovouAlexandra Postlera.

Děj hry přibližuje dramaturg cyklu INprojektů Zdeněk Janál: „Jedná se v ní výhradně o problematiku partnerského vztahu. Alice a Henry spolu žijí již pětadvacet let. Jejich děti odešly na studia a oni se ocitli v situaci, kterou znají tisíce párů v jejich věku: jiskra v jejich krbu skomírá a žijí ve stereotypu. Alice se s tím nechce smířit, a proto zakoupí knihu „Sex pro zaostalé“ a přinutí Henryho objednat na víkend luxusní hotelové apartmá. Kromě poněkud komických rad technického rázu kniha navrhuje, aby se oba „rekvalifikanti“ navzájem svěřili se svými sexuálními fantaziemi. Fantazie, se kterými se oba „vytasí“, jsou v komickém protikladu s těmi, které se jim opravdu honí hlavou a o nichž referují pouze divákům. Hra si pohrává s žánrem sitcomu, nakonec se ovšem dostává hluboko k důvodům, které mohou držet dva lidi, aby žili spolu.“

Komediální novinka sice pojednává o partnerském problému lidí středního věku, ke kterému má režisér Adam Doležal velmi daleko, přesto je mu hra blízká: „Téma hry totiž s věkem postav souvisí pouze formálně, problém, který řeší, je obecný a člověk ho může pocítit, ať je mu dvacet, třicet nebo čtyřicet… Je to jistým způsobem modelová situace. Každý vztah se v určitém okamžiku může ocitnout (a většinou ocitne) přesně na takovém bodě, na jakém se ocitly postavy této komedie.“

Hra Sexy prádlo byla poprvé uvedena v divadle Vancouver Fringe v roce 2002. V roce 2009 byla publikována, v roce 2010 uvedena v německém překladu v Berlíně a momentálně je tato svižná konverzační komedie překládána také do polštiny i dalších jazyků.
Radek Smetana

odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).