VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 18. prosinec 2017

Pardubičtí herci vyjdou před diváky naposledy v Sexy prádle

Východočeské divadlo se 21. prosince na Malé scéně ve dvoře rozloučí se vztahovou komedií Sexy prádlo, která zde poprvé pobavila diváky 9. dubna 2016. Hru kanadské autorky Michele Riml nastudoval režisér Adam Doležal, jenž ji v Pardubicích nejprve uvedl v podobě jednorázového scénického čtení v rámci cyklu INprojekty.

Výchozí zápletku nastiňuje dramaturgyně Anna Hlaváčková: „Alice a Henry spolu žijí už pětadvacet let. Jejich děti odešly na studia a oni se ocitli v situaci, kterou zná mnoho párů: jiskra v jejich manželském krbu skomírá. Alice se s tím ale nechce smířit, a proto zakoupí knihu Sex pro trumbery a naplánuje romantický víkend v luxusním hotelu.“

V inscenaci během 37 repríz partneřili Romana ChvalováAlexandr Postler. „Romana a Lexa jsou herci, kteří přesně vědí, o čem hrát. Výhodou je, že mají větší životní zkušenosti než já, takže mi v mnohém mohli i poradit. Samozřejmě pro ně bylo náročné naučit se tolik textu, ale oba jsou velmi pracovití a také velmi tvořiví, což vždy vítám, protože herce vnímám v rámci tvůrčího týmu jako nejdůležitější složku,“ říká režisér Adam Doležal.

Spolupráci s mladým režisérem si oba protagonisté velmi pochvalovali. „Jsem ve věku, kdy už potřebuji laskavé a hodné režiséry, a proto jsem byla moc ráda, že můžu pracovat právě s Adamem. Někdy třeba přišel s určitou představou o tom, jak by daná situace měla vypadat, ale když zjistil, že máme jiný názor, dokázal na něj přistoupit a respektoval nás. Věděl, že to z naší pozice – věku a životních zkušeností – můžeme cítit jinak. Spoustu let jsem se necítila během zkoušení takhle svobodně,“ tvrdí Romana Chvalová a dodává: „Původně jsme si mysleli, že Sexy prádlo bude bavit především padesátníky, že jsou naše „cílovka“, ale byli jsme mile překvapeni, jak na hru reagovali mladí diváci. Na Malé scéně navíc odezvu cítíme okamžitě. Já osobně mám raději publikum dál od těla, ale tady mi ta blízkost vůbec nevadila. Naopak.“

Dramatička Michele Riml (* 1967) žije ve Vancouveru, kde měla premiéru většina jejích her. Komedie Sexy prádlo byla poprvé uvedena na kanadském festivalu Vancouver Fringe v roce 2002 a následně inscenována v několika evropských zemích, v USA nebo např. na Novém Zélandu. Česká premiéra proběhla v pražském divadle Studio DVA v roce 2014 pod názvem Sex pro pokročilé s Janou Krausovou a Karlem Rodenem. Sexy prádlo má i své pokračování – komedii Vzhůru do divočiny!
Radek Smetana

odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).