VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 22. březen 2018

Perseus a Medúza 21. století v premiéře ve Východočeském divadle Pardubice

Dramatik Roland Schimmelpfennig, foto Justine del Corte, 2012
Na pondělí 26. března Východočeské divadlo přichystalo další díl cyklu INprojekty, který formou jednorázových scénických čtení představuje novinky světové dramatické tvorby. Projekt, uváděný v komorním prostoru Malé scény ve dvoře, dává příležitost nastupující režisérské generaci a jejímu mladistvému, modernímu pohledu na inscenování her, které jsou veřejnosti předkládány většinou v české premiéře.

A nejinak tomu bude ani tentokrát, kdy se diváci seznámí s jedním z nejnovějších textů významného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Čtyři světové strany. Titul měl premiéru v berlínském Deutsches Theater v červenci roku 2011 a u nás doposud nebyl uveden. „Výběr to byl tentokrát vskutku bleskový. Když postupně načítám světové dramatické novinky, dělám si dvě až tři elektronické hromádky – na jednu odkládám ty, které mě nezaujmou nebo se nedají realizovat, na další takové, ke kterým se třeba ještě někdy vrátím, a na poslední, bohužel nejmenší hromádku, ty nejlepší, o kterých doufám, že našemu cyklu INprojektů budou jednou slušet. Hra Čtyři světové strany se v té poslední hromádce moc dlouho ͵neohřálaʹ. Naposledy jsme o ní mluvily s Kashou Jandáčkovou, režisérkou a autorkou textu posledního scénického čtení. Když jsem ji tedy ͵jako dalšímu v pořadíʹ nabídla režisérovi Norbertu Závodskému, velmi mile mě překvapilo, když okamžitě souhlasil s vysvětlením, že jde o jeho ͵srdcovkuʹ, kterou objevil už v roce 2014 v prvním ročníku na DAMU,“ říká dramaturgyně cyklu INprojekty Anna Hlaváčková a dodává: „Jsem moc ráda, že se v našem cyklu scénických čtení objeví tak kvalitní, výrazně poetický text s důmyslnou dramatickou stavbou, který je současný i mytický zároveň, jelikož novodobou antickou tragédii nepíší světoví dramatici každý den.“

V inscenaci režiséra Norberta Závodského, posluchače posledního ročníku magisterského studia režie na Katedře činoherního divadla, role čtyř cizích lidí, každého odjinud, kteří však toho mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát, ztvární Petra Janečková, Veronika Malá, Jan Musil a Radek Žák.

Po představení bude opět následovat tradiční diskuse s tvůrčím týmem, které se zúčastní i překladatel hry, dramaturg a současný ředitel pražského Divadla Na zábradlí Petr Štědroň.
Radek Smetana

Režisér Norbert Závodský
odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).