VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 20. červen 2017

Petr Novotný přivádí na pardubická divadelní prkna Rasputina

Východočeské divadlo Pardubice uzavře stávající sezónu premiérou inscenace o legendárním ruském mystikovi Grigoriji Jefimoviči Rasputinovi, jehož tajemný život zaujal režiséra Petra Novotného natolik, že se o něm rozhodl napsat divadelní hru. „To nejpodstatnější na mém vztahu k Rasputinovi je to, že jsem nevěděl, nebo nebyl schopen poznat z toho, co jsem se o něm dozvídal, kdo to ve skutečnosti byl. Velmi mě vzrušovalo, že o něm existuje spousta dokumentačního materiálu, že je to reálná historická postava a že mám šanci ho rozklíčovat, otevřít pro sebe, abych se dozvěděl, kdo to doopravdy byl. Co měl v srdci a v hlavě. Ta téměř detektivní chuť takzvaně „najít vraha“ v Rasputinovi je asi nejpřesnější motivace, proč jsem to chtěl napsat. Vlastně to ani nebylo nic konkrétního na Rasputinovi, spíš jeho tajemnost,“ říká režisér, jenž se jako dramatik ukrývá pod pseudonymem Petr Abraham. K autentičnosti svého díla pak dodává: „Za všemi informacemi ve hře si stojím, protože jsem se je dověděl, dočetl jako svědectví někoho. Někde jsem spojoval motivy, jindy několik postav do jedné, ale jsou to reálné skutečné postavy. Někdy jsem událost, která nastala, ale dověděl jsem se jenom výsledek, musel zrekonstruovat. V tomto smyslu to je autorská licence. A nakonec jsem tomu musel dát jevištní tvar, tedy že jsem příběh převyprávěl v souvislostech, tak jak se divadelně má; v průběhu dvou a půl hodiny musí nastat zápletka, kolize, katarze a tak dále. Umělecky jsem zorganizoval materiál v dramatickém čase.“

Hra o Rasputinovi spatřila světlo světa a nyní již na prknech pardubického divadla pod režijní taktovkou autora finišují její předpremiérové přípravy. Titulní roli Rasputina ztvární Ladislav Špiner. „Pamatuju se, jak jsem jednou přinesl Petru Dohnalovi knihu o Rasputinovi, který tam byl na obrázku, a ptal jsem se, koho mu připomíná. A ředitel řekl, že Špinera. Ano, Láďa má jisté fyzické rysy dost podobné našemu hrdinovi. Má z něj něco v očích. Ale druhá věc je, že Láďa má velmi blízko k nejednoznačným postavám, k těm, které mají hodně ploch. Je to součást jeho hereckého talentu, že těmto postavám rozumí a je schopen je na sto deset procent procítit a prožít. Vzpomeňme například na Amadea,“ uvádí režisér. V dalších rolích se objeví Petra Janečková, Jana Ondrušková, Martina Sikorová, Tomáš Lněnička, Alexandr Postler a mnoho jiných.

Při realizaci Rasputina se Petr Novotný obklopil svým osvědčeným týmem – náznakovou, velmi moderní scénu navrhl Ivo Žídek, dobové kostýmy jsou z dílny Romana Šolce a sugestivní hudbu složil Ondřej Soukup.

Petr Novotný doufá, že diváci s Rasputinem takzvaně půjdou, že jim bude sympatický. „Sice to neumím úplně přesně odhadnout, ale byl bych rád, protože já ho rád mám. Budu vyprávět příběh o člověku, kterého je mi upřímně líto. Zachvívá se mi srdce, když vidím, jak se propadá do pekel, jak se ke konci života začíná chovat manipulativně, sprostě. Je mi líto jeho obětí, ale i jeho. Ale divák by ho mohl mít rád, protože byl výjimečný, takových lidí nechodilo po světě moc. V každém případě je příběh o něm vzrušující a zajímavý,“ uzavírá autor a režisér v jedné osobě.

Premiéry se uskuteční o víkendu 24. a 25. června v Městském divadle, před sobotní premiérou ve foyer svá díla představí výtvarnice Taťána Ludvíková Dědourková.
Radek Smetanaodkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).