VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 24. říjen 2023

S Janem Kašparem Do nebes! poprvé ve Východočeském divadle Pardubice

O víkendu 28. a 29. října se na velkém jevišti Východočeského divadla uskuteční slavnostní premiéry autorského muzikálu Do nebes!, který vznikl přímo pro pardubický herecký soubor. Libreto napsal muzikálový režisér, choreograf a dramatik Radek Balaš, jenž je rovněž režisérem inscenace. Hudbu složil jeho dlouholetý spolutvůrce Ondřej Brousek, herec a skladatel, člen kapely Monkey Business.

„Zbrusu nový muzikál Do nebes! hravou formou líčí šťastnou část života pardubického rodáka Jana Kašpara, nejznámějšího z prvních českých leteckých konstruktérů a pilotů, který se proslavil zejména svými průkopnickými dálkovými lety,“ prozrazuje dramaturgyně Jana Pithartová.

Inženýra Kašpara ztvární nová posila pánské části hereckého ansámblu Východočeského divadla Štěpán Pospíšil, pro něhož to bude první velká příležitost v pardubickém angažmá (diváci ho však již měli možnost vidět v roli Francka v Maryše, jehož pohostinsky nastudoval na konci minulé divadelní sezóny). Po jeho boku se postaví Petra Janečková, Eliška Jechová, Jan Musil, Josef Pejchal, Ladislav Špiner a další. Orchestrální hudbu nahrála Komorní filharmonie Pardubice pod vedením dirigenta Jana Kučery.

Za myšlenkou nabídnout Pardubicím muzikál o pardubickém průkopníku aviatiky vzdáleně stojí dle slov režiséra Radka Balaše dramaturg, divadelní teoretik a překladatel především muzikálových textů, profesor Ivo Osolsobě: „On v jedné ze statí knihy Divadlo, které mluví, zpívá a tančí rozvíjí teorii, která je ověřená zejména na amerických muzikálech jisté doby, že největší úspěch zaznamenávají muzikály, které se zabývají takzvanou „mateřštinou”, tedy tématy, která jsou lokálně živá. Viz West Side Story – muzikál napsaný Newyorčany o New Yorku a jeho problémech pro newyorské publikum. A byla takových řada. A pan doktor Osolsobě v té knížce vysvětluje a dokládá na příkladech, proč právě tohle funguje. Takže i za Do nebes! může vzdáleně pan doktor Osolsobě.“

Partnerem novinky v repertoáru Východočeského divadla je Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara v Pardubicích, které pro diváky připravilo aviatickou soutěžní anketu, jejíž vylosovaný vítěz na konci sezóny obdrží voucher na 60 minut výcviku na leteckém simulátoru.

Sobotní premiérový večer doprovodí ve foyer vernisáž výstavy vysokomýtské výtvarnice Adriany Marci.
Radek Smetanaodkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).