VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 21. říjen 2019

Schůze SVJ poprvé na prknech Východočeského divadla Pardubice

Druhou premiéru jubilejní 110. sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice o víkendu 26. a 27. října na velkém jevišti Městského divadla, kde diváky pobaví břitce vtipná komedie Společenstvo vlastníků, jež se brzy dočká i své filmové premiéry. Hru úspěšného autora Jiřího Havelky (*1980), která roku 2017 získala Cenu Marka Ravenhilla a byla nominována na Cenu divadelní kritiky jako Hra roku, na východě Čech inscenuje režisér Petr Štindl, jenž s pardubickým souborem pracuje poprvé, byť už režíroval bezmála na všech českých oblastních scénách a také v pražském Národním divadle, Švandově divadle či HaDivadle. V říjnové novince Východočeského divadla budou hrát Veronika Malá, Jiří Kalužný, Martin Mejzlík, Tomáš Lněnička, Romana Chvalová, Josef Pejchal, Jan Musil, Radek Žák a další. Scénu navrhl Pavel Kodeda, kostýmy jsou z dílny Lucie Halgašové.

Komedie ze života vlastníků bytových jednotek zavede diváky na schůzi SVJ. „Čtrnáct sousedů na schůzi řeší nejen katastrofální stav plynových rozvodů v domě, ale také rozpadající se střechu, absenci výtahu, prodej či neprodej vlhkých půdních prostor, prachbídnou úklidovou službu, nálety holubů, mladé rodiny přeplňující popelnice plenkami, byt pronajatý studentům černé pleti, pánské návštěvy u staromládeneckého souseda… Jenže se nemohou dohodnout ani na pořadí důležitosti jednotlivých projednávaných problémů, natož pak nalézt z nich cestu ven. A přesto se najde někdo, kdo vymyslí pro neuspokojivý stav jejich domu i sousedských vztahů překvapivé řešení,“ prozrazuje dramaturgyně Jana Pithartová.

Tato komedie z české současnosti se poprvé (a zatím i naposledy) inscenovala roku 2017 v divadle Vosto5, které je autorovou domácí scénou. Režisér Petr Štindl ji tam však dodnes neviděl, setkal se s ní náhodou v časopise Svět a divadlo. „Napřed jsem si myslel, že je to výlučně text pro Vosto5. A pak jsem zjistil, že ji agentura regulárně nabízí. Tak jsem po tom skočil. A dokonce jsem se o tom zmínil i ve dvou jiných divadlech, že by bylo hezké to udělat. Nechtěli. Jejich chyba. Už to ale jiná divadla plánují, jak jsem slyšel, naštěstí až po nás!“ říká Petr Štindl.

Sobotní premiérový večer v Městském divadle zahájí ve foyer vernisáž výstavy obrazů výtvarnice Jarmily Jiravové a plastik akademického sochaře Petra Nováka, jejichž společným ústředním motivem jsou koně.
Radek Smetanaodkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).