VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 30. duben 2024

Východočeské divadlo Pardubice uvede derniéru hry Kdo se bojí Beatles

Pardubický soubor před rokem uvedl českou premiéru hry slovenského dramatika Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beatles, v pátek 3. května se s ní však už rozloučí. Láskyplnou grotesku o frustracích středního věku inscenoval režisér Filip Nuckolls, jenž do hlavních rolí obsadil Romanu Chvalovou a Alexandra Postlera.

„Při práci s Filipem jsem vždycky úplně šťastná. Je to režisér, který přesně ví, co od herce chce, ale vede ho svobodně. Přijme, cokoli mu předvedeme, a pak nás naprosto nenásilně, jemně vede tím svým směrem a za svým záměrem. To je úžasné,“ zavzpomínala na zkoušení s Filipem Nuckollsem Romana Chvalová, která pod jeho vedením hrála i v inscenacích Lovecké scény z Dolního Bavorska a Až ustane déšť.

Text tragikomické hry Kdo se bojí Beatles dává nahlédnout do života historika Emila. „Emil se zabývá vojenskou historií, přestože nebyl na vojně. Místo angličtiny studoval ruštinu a němčinu, takže nikdy nepovýšil. Napsal rozsáhlé Dějiny rakousko-uherské armádní hudby, které nikdy nevyšly tiskem. Jeho manželka Milka je melancholická a denně luxuje. V jejich bytě se střídají mladé podnájemnice a všechny jsou si něčím podobné…,“ připomíná zápletku dramaturgyně Jana Pithartová.

Dramatik, prozaik, básník, autor několika operních libret, všestranný divadelník a publicista Viliam Klimáček napsal asi šedesát divadelních her. Za hru Kdo se bojí Beatles získal 1. místo v dramatické soutěži Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka.
Radek Smetana


odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).