VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 18. květen 2022

Východočeské divadlo uvede derniéru Havlovy Zahradní slavnosti

Východočeské divadlo se v pátek 20. května rozloučí s inscenací absurdní komedie Václava Havla Zahradní slavnost, kterou na velkém jevišti Městského divadla režíroval Břetislav Rychlík, v Pardubicích známý svými režiemi Kalibova zločinu a Konce masopustu. Ve hře o nezadržitelném vzestupu nenápadného kariéristy ústřední postavu ztvárňuje Petr Borovec. „Se Zahradní slavností se budu loučit velmi těžko. Huga jsem měl rád. Navíc spolupráci s Břéťou si vždycky užívám, takže i přes brzký konec zůstanou skvělé vzpomínky,“ přiznává představitel hlavní role.

Když se vedení divadla začalo s Břetislavem Rychlíkem domlouvat, že by v Pardubicích nastudoval některou z Havlových her, režisér okamžitě zvolil Zahradní slavnost. „Zahradní slavnost s tématem vyprahlosti, nicoty, vítězství fráze, přizpůsobivosti se mi zdála nesmírně aktuální, což havlovské divadlo vždycky má být. A taky je to neuvěřitelně vtipná hra,“ vysvětluje Břetislav Rychlík.

Zahradní slavnost zajistila autorovi světovou slávu už v 60. letech minulého století, přesto je i dnes, a nejspíš ve všech epochách bude, až znepokojivě naléhavá, živá a současná.

„Mladý Hugo Pludek by měl pomýšlet na svou budoucnost, ale místo toho hraje šachy. Sám se sebou. Protože hráč, který vždy prohraje i vyhraje zároveň, se neztratí. A Hugo se skutečně neztratí, navzdory tomu, že vlivný Franta Kalabis mu jeho budoucnost nemůže vlivně naklonit, neb je právě zaneprázdněn zahradní slavností. Hugo se tam vypraví též, hravě pronikne do ‚principů’ likvidačního úřadu i jeho protistrany, totiž zahajovačského výboru, a stane se hlavou Ústřední komise pro zahajování i likvidování,“ připomíná dějovou linku dramaturgyně Jana Pithartová.
Radek Smetana


odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).