VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 9. listopad 2016

Východočeské divadlo uvede derniéru hry Duše – krajina širá

V sobotu 12. listopadu se pardubičtí diváci rozloučí s tragikomedií Duše – krajina širá, kterou nazkoušel režisér Radovan Lipus. Premiéra se na velkém jevišti Městského divadla uskutečnila 8. května 2015 a „poprvé v Pardubicích“ to bylo nejen pro režiséra, ale i pro autora hry, významného rakouského dramatika a lékaře Arthura Schnitzlera.

„Ve vrcholném díle tohoto znalce lidských duší je hlavní postavou na první pohled úspěšný podnikatel Bedřich Hofreiter, který žije v hojnosti, spořádaném manželství plném tolerance a ve stabilní rodině. Co se ovšem skrývá pod povrchem, jaká je skutečnost? Má on či jeho žena Evženie nějaké skryté a nesplněné touhy? A není ona zmíněná stabilita a spořádanost spíše stereotypem, který „je třeba“ narušit náhlými vzruchy, a Bedřichova úspěšnost na mnoha polích vykročením z něho? To jsou otázky, na které jsme se v naší inscenaci snažili nalézt dopověď,“ uvádí dnes už bývalý dramaturg pardubické scény Zdeněk Janál a dodává: „Duše – krajina širá je nejvýznamnějším dílem svého tvůrce. Jistě jak pro svou bohatost a obsáhlost, tak pro přesnost a genialitu autorova psychologického vhledu do nebezpečných tajů a hlubin lidské duše, kterým bořil zažitá tabu a provokoval konzervativní společnost podobně jako dílo Schnitzlerova souputníka, zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda.“

V hlavních rolích hrají Milan Němec, Petra Janečková, Petr Dohnal a Veronika Macková.

Scénu navrhl přední český scénograf Petr Matásek, který, přestože již 20 let žije v Pardubicích a jeho práci znají diváci na pěti kontinentech, s Východočeským divadlem do té doby také ještě nespolupracoval. Kostýmy jsou z dílny mladé absolventky DAMU Ha Thanh Nguyen a hudbu, živě hranou dvěma violoncellistkami, do inscenace složil Miloš ORSON Štědroň.
Radek Smetana


odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).