VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 2. únor 2024

Východočeské divadlo uvede premiéru scénického čtení hry Spolu-živy

V pondělí 5. února se na Malé scéně Východočeského divadla Pardubice uskuteční premiéra scénického čtení hry Spolu-živy, kterou divadlo uvede v rámci cyklu INprojekty, zaměřujícího se především na současnou dramatiku a palčivé problémy dnešní doby.

Autorkou textu a současně i jeho inscenátorkou je Kateřina Volánková. „Kateřina je velmi aktivní umělkyní – je režisérkou, dramaturgyní a mnohdy i autorkou textů. Jako dramaturgyně nyní pracuje v Dejvickém divadle, dramaturgicky spolupracovala na dvou inscenacích pražského Divadelního spolku JEDL Jana Nebeského a Lucie Trmíkové. Jako autorka a režisérka vytvořila mezinárodní projekt pro studenty středních škol na Nové scéně pražského Národního divadla pod hlavičkou ND Young. Nyní se připravuje na režii Cesty kolem světa, kterou napsala spolu s dramaturgy Marií Novákovou a Jiřím Janků pro Západočeské divadlo v Chebu,“ říká dramaturgyně Anna Zindulková Hlaváčková.

Chystaná inscenační črta představí divákům nezvyklý žánr dokumentárního dramatu. Spolu-živy nabídnou příběh tří matek samoživitelek, které se rozhodly svoji tíživou životní situaci řešit sdílením jedné domácnosti. Ztvárňovat je budou Romana Chvalová, Veronika Malá a Karolína Šafránková.

„Text vznikl na základě skutečných výpovědí žen na podzim roku 2019, v době, kdy Kateřina Volánková ještě studovala režii na Katedře činoherního divadla pražské DAMU. Nyní čerstvá absolventka se ve svém textu zaměřila především na fakt, že matky samoživitelky patří v rámci České republiky mezi nejohroženější sociální skupiny. Přes neziskovou organizaci Klub svobodných matek, jež poskytuje finanční, materiální i právní pomoc samoživitelkám, narazila na paní Marcelu, která na Ostravsku iniciovala vznik sdílené domácnosti a vytvořila tak příznivé prostředí pro další samoživitelky. Každá z těchto tří žen se do své tíživé životní situace dostala z odlišných důvodů, nicméně výpovědi všech ukazují na velké odhodlání bojovat se samotou a špatným finančním zázemím,“ prozrazuje Anna Zindulková Hlaváčková.

Po premiéře bude následovat tradiční diskuze s tvůrčím týmem, k němuž se přidá i paní Marcela a paní Anna. „Na to jsem velmi zvědavá a těším se. Věřím, že každá debata a vzájemné setkávání mohou věci měnit a obohacovat je. Určitě to všichni známe – nejcennější pocit je cítit podporu v momentu, kdy se cítím nesvůj a mám pochyby o sobě či svém životě. O tom jsou i Spolu-živy. Ona vzájemná podpora sdílené domácnosti dala všem naději, že se můžou od dna odrazit a zkusit to jinak,“ dodává Kateřina Volánková.
Radek Smetanaodkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).