VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 7. červen 2022

Východočeské divadlo zve na hudební výlet do prosluněné Provence

Se stávající divadelní sezónou se Východočeské divadlo Pardubice rozloučí českou premiérou muzikálové komedie Pekařova žena autorů Stephena Schwartze a Josepha Steina, kterou premiéroví diváci zhlédnou o víkendu 11. a 12. června v Městském divadle. Pro soubor VČD ji objevil, z anglického originálu přeložil a její uvedení v České republice zprostředkoval režisér Petr Gazdík, který má na svém kontě už přes čtyřicet režií muzikálů především v Městském divadle Brno. Do povědomí pardubického publika se zapsal před čtyřmi lety, kdy zde připravil crazy muzikál Kvítek z horrroru.

„Muzikál Pekařova žena je milou, komediální sondou do obyčejného života lidí na francouzském venkově. Námět vychází z velmi ceněného francouzského filmu režiséra Marcela Pagnola, hudba je z pera Stephena Schwartze, světového skladatele velkých muzikálových titulů jako například Wicked, Pippin či Godspell. V daném žánru jde, myslím, o velmi kvalitní a propracované dílo,“ říká režisér Petr Gazdík.

Muzikálová novinka v repertoáru VČD pojednává o tom, jak silná může být láska, i když jde například jen o pečivo. „I maličkost může být událostí, pokud žijete v zapadlé vesničce, jejíž obyvatelé nemají nic jiného na práci než klevetit a vzájemně se hašteřit. A tak příjezd nového pekaře způsobí skutečné pozdvižení, zvlášť když má okouzlující ženu, která by mohla být jeho dcerou. A co teprve, když zpočátku idylické manželství najednou visí na vlásku, protože mladá pekařka podlehne místnímu svůdci a pekař ze žalu přestane péct! Vesničané pochopí, že jejich chléb je v ohrožení, a proto napnou všechny síly, aby zachránili teplo rodinného krbu i své bochníky,“ přibližuje úvodní zápletku dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Hlavní role ztvárňují Tomáš Lněnička s hostujícími Alžbětou Trembeckou nebo Eliškou Jechovou, která už v září obohatí dámskou část hereckého ansámblu VČD. Herce na jevišti živě doprovází jedenáctičlenná kapela The Bakers pod vedením Radka Škeříka, Jiřího Kožnara nebo Karla Škarky.

„Děj muzikálu se odehrává v polovině 30. let, kdy Evropu doslova zaplavil francouzský moderní šanson, který posloužil Stephenu Schwartzovi jako hlavní hudební motiv. Na jevišti se však současně odehrají i velká muzikálová čísla à la Broadway,“ slibuje Anna Hlaváčková.

Sobotní premiéru ve foyer Městského divadla doplní vernisáž výstavy skleněných obrazů výtvarnice Aleny Šinkové.
Radek Smetanaodkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).