VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Úvodní stránka Festivalu   NOVIN(k)Y  Tiskové zprávy  

FESTIVALOVÉ NOVIN(k)Y  (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)


Festivalové zpívání v Grandu

foto Michal KlímaFestivalové zpívání v Grandu

foto Michal Klíma


Festivalové zpívání v Grandu

foto Michal Klímarežisér Zdeněk Dušek

foto archiv VČDEster Kočičková

foto Michal KlímaVladimír Renčín

foto Michal Klíma

5. února 2006

Zítra (6. února) se zasmějete…

Doufáme, že se dnes moc neunavíte smíchem, protože zítra Vaše bránice dostanou hodně zabrat! Na 16.15 jsme pro Vás připravili hned dvě komedie, na Komorní scénu Anežky České zavítá pražské Divadlo Viola s komedií Zločin lorda Artura Savila. Ve foyer Městského divadla v tentýž okamžik začne politická satira Standa má problém etc. – loutkové scénické čtení pražského Divadla v Dlouhé. Herci Divadla v Dlouhé se po „Standovi“ nevrací domů, nýbrž se jen přemístí na jeviště Městského divadla, protože jejich komedie Lhář bude od 18.30 bojovat o titul Komedie roku 2005. Závěr druhého festivalového dne bude patřit koncertu nezapomenutelného Václava Koubka, začátek ve 21.30 opět ve foyer divadla.


Víkend před...

VI. ročník pardubického GRAND Festivalu smíchu začíná sice právě dnes, ale už o víkendu 28. a 29. ledna se v Obchodním centru Grand konala tradiční pozvánka na festival v podobě Festivalového zpívání. V sobotu i v neděli od 15.00 hodin si v obchodním centru usedl za klavír náš milý host Jiří Šlupka Svěrák a doprovodil pardubické herce-zpěváky Dagmar Novotnou, Petru Janečkovou, Kristinu Jelínkovou, Martinu Sikorovou, Pavla Novotného a Milana Němce, kteří se tentokrát představili v neobvyklých pěveckých polohách. Prolog festivalu vtipným slovem zpestřil komik Lexa Postler.


Figarka kontra Úžasná svatba?

Rozhovor se Zdeňkem Duškem, režisérem zlínské i pardubické soutěžní komedie.

Ve festivalové soutěži budou dvě komedie, které jsi režíroval. Budeš tedy konkurovat sám sobě. Asi to není vhodná otázka, ale čistě teoreticky, která z těch komedií má, podle Tebe, větší šance uspět u odborné poroty?
Čistě teoreticky vůbec netuším, jaké je složení odborné poroty ani podle jakých kritérií budou jednotlivé kousky hodnoceny, takže těžko soudit. Je pravda, že odlišnost obou komedií v rámci žánru je maximální možná – absolutní respektování autora s použitím přesného „timingu“ v případě Úžasné svatby a troufalá úprava na základě improvizace Figarovy svatby dávají možnost teoretikům v porotě, aby se rozhodli podle toho, jestli upřednostňují interpretační, nebo autorský přístup inscenátorů k předloze. Zastánci institutu manželství budou nejspíše volit Figarku, rozvedení spíš asi tu druhou komedii. No, a praktici by mohli ocenit, že obě docela dobře fungují. Nejsmutnější na tom je, že si nekonkuruji sám a zbytek startovního pole je docela nadupaný. Teď mě tak napadlo – kolik bych musel udělat komedií, abych obsadil příští ročník festivalu celý?

Šest. Ještě nikdy se nestalo, aby jeden režisér měl na našem festivalu dvě komedie. Znamená to, že jsi na tento žánr specialista?
Nikoli. Pokud vím, vystudoval jsem obor činoherní režie kompletně. Specialisté komedialisté jsou nejspíš pouzí bakaláři. Já jsem chodil do školy celých pět let (Mgr.).

Jakou komedii máš v úmyslu režírovat v nejbližší době? Anebo máš nějakou vysněnou komedii, kterou jsi ještě nerealizoval?
No to's mě pobavila. Určitě budu tobě – režisérce, dramaturgyni v jedné osobě – a všem, kdo si tenhle rozhovor přečtou, dávat tipy. Považuješ mě za bakaláře (Bc.)?

Čemu jsi se v poslední době zasmál?
Tvé předchozí otázce.

Zdeňku, přeji „tvým“ komediím úspěch u diváků i odborné poroty. Zlomte vaz!

Jana Uherová


Ester Kočičková nebude „Donou“,
ale zpěvačkou

V rámci doprovodného programu GRAND Festivalu smíchu měla v úterý 7. února na Komorní scéně Anežky České vystoupit Ester Kočičková s komedií Vyučování Dony Margaridy. Toto představení diváci bohužel neuvidí, neboť paní Kočičková již Vyučování Dony Margaridy vzhledem k náročnosti komedie a zdravotním problémům nehraje. O Ester Kočičkovou však diváci nepřijdou, známá herečka, moderátorka a mystifikátorka se představí svým Písňovým večerem za doprovodu Lubomíra Nohavici. VČD se za změnu omlouvá, děkuje za pochopení a zároveň garantuje, že texty písní a „spojováky“ mezi nimi jsou rovněž plné neopakovatelného humoru Ester Kočičkové (vlastním jménem Renaty Pařezové).


Na festivalu opět nechybí Vladimír Renčín

Po celou dobu trvání festivalu si můžete zpříjemnit chvíle před představením výstavou kreseb známého kreslíře Vladimíra Renčína, který pobavil již několik generací milovníků kresleného humoru.
Vladimír Renčín se narodil 6. prosince 1941 v Pečkách, ale žije v sousedním Hradci Králové a na chalupě. Svůj první obrázek v novinách otiskl jako osmnáctiletý. Po absolvování ekonomické školy pracoval jako inventurník. Pak následovala vojna a výhled na redaktorské místo v podnikových novinách Železnobrodského skla. Aby získal praxi, zacvičoval se v Novinách Jablonecka. Z plánovaných podnikových novin posléze sešlo, přešel tedy do chomutovského listu Nástup. To už ho kreslení bavilo víc než psaní. Stal se výtvarníkem Pramene v Hradci Králové, publikoval stále častěji a v roce 1966 se stal výtvarníkem z povolání. První kniha Kos a kosinus, kterou vydal společně s Rudolfem Křesťanem, mu vyšla v roce 1969. Ve druhé polovině 60. let byl již populárním kreslířem, ale v 70. letech přišel na čas o možnost publikovat. V 80. letech slavil největší úspěchy, když jeho výstavu v síni Staroměstské radnice navštívilo 140 tisíc lidí a kniha Lety a pády vyšla nákladem 157 tisíc výtisků. Na žádost hradeckého divadla napsal i divadelní libreto. Do muzikálové podoby přepsal Aristofanovu Lysistratu a muzikál s názvem Nejkrásnější válka se hrál na mnoha místech tehdejšího Československa. Vladimír Renčín si vyzkoušel i televizní tvorbu, když vytvořil 13 dílů večerníčku Zvířátka pana Krbce. Dále ilustroval články i knihy z oblasti matematiky, biologie, doprovázel statě o fyzice, lékařství, chemii, robotice, archeologii. Dnes má za sebou úctyhodnou řadu kreseb publikovaných doma i v zahraničí.
Vladimír Renčín má manželku Miloslavu a dvě děti – Vladimíra a Zuzanu.


Bez generálního sponzora bychom se neobešli…

Organizace tak náročného projektu, jakým je GRAND Festival smíchu, vyžaduje velké úsilí, vlastní realizace pak samozřejmě i nemalou finanční částku. Jsme velmi rádi, že pardubický festival nejlepších českých a moravských komedií získal generálního sponzora, kterým je Skupina ČEZ, a. s. Našemu generálnímu sponzorovi patří velký dík, protože bez jeho pomoci by festivalová nabídka nemohla být tak bohatá a pestrá. Ještě před zahájením festivalu jsme požádali tiskovou mluvčí společnosti Skupina ČEZ, a. s. Šárku Beránkovou o krátký rozhovor.

Paní Beránková, mohla byste divákům představit Vaši společnost? Skupina ČEZ je největším dodavatelem a výrobcem elektrické energie v České republice, v současné době proniká i na trhy zahraniční. Počtem zaměstnanců a instalovaným výkonem se řadí k největším energetickým firmám ve střední Evropě.

Jistě nejsme jediný projekt, který podporujete. Proč jste se rozhodli podporovat i GRAND Festival smíchu? Festival podporujeme již poněkolikáté a jsme spokojeni. Smích a dobrá pohoda patří mezi lepší stránky v životě, a proto jsme rádi, když je jméno společnosti ČEZ spojováno s tímto významným festivalem, jehož věhlas přesahuje hranice regionu.

Festival se koná již šestým rokem. Co říkáte minulým ročníkům a jak se těšíte na ten letošní? Minulé ročníky byly velmi kvalitní, jak výběrem inscenací, tak hereckým obsazením. Ale musím říci, že každým rokem organizátoři odvádějí perfektní kus práce a zlepšují a vypiplávají každý detail. A na letošní ročník se samozřejmě velmi těším.

Během festivalu diváci uvidí sedm soutěžních a čtrnáct nesoutěžních komedií. Které komedie Vás nejvíce zaujaly? Určitě to je Lhář od Carla Goldoniho v podání Divadla v Dlouhé z Prahy, ráda bych viděla i Úžasnou svatbu od Robina Hawdona, s níž se představí VČD Pardubice, a nenechám si ujít Hrdého Budžese od Ireny Douskové, kde hlavní roli hraje Bára Hrzánová.

První únorový týden bude v Pardubicích patřit smíchu a legraci. Jaký je Váš vztah ke komediím a humoru vůbec? Humor mám velmi ráda, s optimistickým pohledem na svět je všechno jednodušší, proto se velmi těším, jak se v pardubickém divadle nasměji.

Děkuji Vám za rozhovor, Vaší společnosti za podporu a doufám, že se s námi budete celý týden dobře bavit a hodně smát.

Radek Smetana Copyright © 2000-2020, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN