VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
30. duben 2024

Don Juan se vrátí z války už tento víkend!

Předposlední novinku stávající sezóny uvedeme o víkendu 4. a 5. května na velkém jevišti Městského divadla, poslední premiéra sezóny 2023/24 diváky čeká už na letní scéně na rondelu Kunětické hory.

Repertoár VČD na počátku května rozšíří hra rakouského dramatika a prozaika maďarského původu Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války. Autor ji napsal roku 1936, nedlouho před svou tragickou smrtí. V Pardubicích ji inscenoval jeden z předních českých režisérů a dramatiků, současný umělecký šéf Švandova divadla na Smíchově Martin Františák, šlo o jeho první spolupráci se souborem VČD.

Hra začíná po 1. světové válce, ze které se vrací raněný a nemocný muž, dychtivý touhou najít svou dávnou lásku, kterou zradil. „Kdysi mnoho miloval, klamal, ubližoval a opouštěl, teď se chce napravit. Hledá svou dívku v povědomém domě, ale ona už tam nebydlí. Hledá nádraží, ale vlaky nejezdí. Hledá svou milovanou, ale potkává jen její odlesky v jiných ženách, kterých už měl tolik. Nyní jsou ale jiné než tehdy. Svět se změnil a už nikdy nebude jako dřív. Z obchodů jsou zastavárny, z hotelů nevěstince, z domovů příbytky podnájemníků. Z vdaných žen vdovy, z nevěst nevěstky, z mužů náhrobky. Je ale třeba jít dál,“ přibližuje děj dramaturgyně Jana Pithartová.

Titulní roli v působivém kabaretu scén ze světa, který vstává z popela, hraje Jan Musil, s nímž partneří Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Eliška Jechová, Veronika Malá, Ludmila Mecerodová, Dagmar Novotná, Martina SikorováKarolína Šafránková. Poprvé se pardubickému publiku představí hostující Jindřiška HanušováLuciana Tomášová.

„Ödön von Horváth je to autor se strohým a silným jazykem, který má hluboký vhled do člověka a lidství – do jeho srdce, lidské velikosti a vedle toho také do světa lidské ubohosti a malosti. Postavy naplňuje pochopením a nahlíží na svět plný krutosti soucitně a vlastně zvesela – tedy je tam i jistá zemitost až v dobrém smyslu slova – fraška,“ dodává režisér Martin Františák.

Sobotní premiérový večer doprovodí vernisáž výstavy koláží pardubického výtvarníka Martina Doška.
Radek Smetana

Karolína Šafránková, Dagmar Novotná, Jan Musil a Veronika Malá ve hře Don Juan se vrací z války, foto Petr Šedivý